TÜ raamatukogu pälvis teist korda IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) rahvusvahelise turundusauhinna. Võiduprojekti „Rääkivad õpikud“ eesmärk on abistada pimedaid ja vaegnägijaid tudengeid õppematerjalide kasutamisel ja eksamiteks valmistumisel. Projekt nägi ette raamatute sisselugemist ja salvestamist audiofailidena ning õppematerjalide digitaliseerimist.
Projekti eestvedaja Olga Einasto sõnul on uued teenused sihtgrupi poolt väga soojalt vastu võetud: „Projekti „Rääkivad õpikud" näol on tegemist uut tüüpi turundusega, millel on tulevikku just ülikooli raamatukogude jaoks ja mis põhineb sihtgruppide vajaduste väga sügaval uurimisel, personaalsel lähenemisel ja aktiivsel kommunikatsioonil klientidega.“ Projekti läbi on raamatukogu astunud sammu lähemale erivajadustega tudengite edukaks toimetulekuks õppimisel.
Pimedad tudengid saavad kirjanduse nimekirja alusel vastu helindatud või digitaliseeritud failid. Digitaliseeritud õppematerjale ja loengukonspekte saavad pimedad tudengid kuulata spetsiaalse programmi JAWS abil, mis muudab teksti kõneks.
Projektile „Rääkivad õpikud" sekundeerib projekt „Seinteta raamatukogu ehk koduteenindus". „Seinteta raamatukogu ehk koduteenindus“ on lugejate jaoks, kellele raamatukogu külastus on raskendatud nende füüsiliste või sensoorsete erivajaduste tõttu. Sellest tulenevalt on vabatahtlike abil tagatud neile raamatute laenutus ja tagastus oma kodus. Projekti koostööpartneriteks on Tartu ülikooli õppeosakond ja nõustamiskeskus.
Projekti „Rääkivad õpikud“ eestvedajaks on TÜ raamatukogu teenindusosakonna juhataja Olga Einasto. Projektiga alustati vabatahtlike abil. Projekti toetab SA Archimedese elluviidav programm Primus, mille elluviimist toetab Euroopa Liit Euroopa sotsiaalfondist.
Lisainfo: Olga Einasto, TÜ raamatukogu teenindusosakonna juhataja, tel: 737 5774, e-post: olga [dot] einasto [ät] ut [dot] ee.