Tartu ülikooli Pärnu kolledžis toimub 26.–31. juulini neljas Martensi rahvusvahelise õiguse suveülikool, mille teema on traditsiooniliselt rahvusvaheline õigus võrdlevast perspektiivist.
Martensi suveülikooli juhataja, Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professori Lauri Mälksoo sõnul jooksevad Martensi suveülikooli näol kokku kaks olulist traditsiooni.
Pärnu oli Vene impeeriumi kõige silmapaistvama rahvusvahelise õiguse eksperdi Friedrich Martensi (1845-1909) sünnilinn. „Kuna tegu oli Eesti päritolu teadlasega, siis on ju kena teda meenutada ja tema kaudu ka Eestit pärast Nõukogude perioodi vaikelu rahvusvahelise õiguse pildile tuua,“ sõnas Mälksoo.
Mälksoo lisas, et teine traditsioon tuleneb sellest, et Tartu ülikoolis on ajalooliselt olnud väga tugev Vene õiguse läänemaailmale vahendamise traditsioon. „Kes teab, võib olla nüüd, kui Venemaal on taas hakatud informatsiooni levikut piirama, on just Tartu ülikool ja Martensi suveülikool Eestis see paik, kus saab veel vabalt rääkida Venemaa õigusteooriast ja -praktikast rahvusvahelise õiguse kontekstis," arutles Mälksoo.
Käesoleval aastal võtab Martensi suveülikoolist osa 20 tudengit, peamiselt erinevatest Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest, aga ka Lääne-Euroopast.
Esinejate hulgas on Kieli ülikooli õppejõud ja Venemaa õiguse eksperdid professor Alexander Trunk ja dr Marina Trunk-Fedorova, Läti konstitutsioonikohtu ja endine Euroopa inimõiguse kohtu kohtunik professor Ineta Ziemele ja Venemaa ühe tuntuima valitsusvälise organisatsiooni, ühingu Memorial jurist ja Euroopa inimõiguste konventsiooni Venemaal rakendamise suurimaid eksperte Kirill Koroteev.
Neljandat Martensi rahvusvahelise õiguse suveülikooli rahastab TÜ interdistsiplinaarne Venemaa-EL-i uuringute keskus CEURUS - http://ceurus.ut.ee/.
Lisainfo: Lauri Mälksoo, Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professor, tel: 737 6042, e-post: lauri [dot] malksoo [ät] ut [dot] ee.