17.–20. augustini arutletakse Tartu semiootika suvekoolis kultuuri-, ühiskonna- ja elunähtuste ennustamatuse ja ennustatavuse üle. Suvekool toimub üheskoos Põhjamaade semiootika assotsiatsiooni IX konverentsiga ja toob Tartusse nimekaid semiootikuid Põhjamaadest Lõuna-Ameerikani.
1964. aastal Juri Lotmani algatusel Käärikul alguse saanud semiootika suvekoolid on jõudnud järjekorras kümnendani. Seekordse kohtumise teema „Semiootiline ennustamatus/ennustatavus” on inspireeritud Lotmani viimastes töödes keskse koha saanud plahvatuslike kultuuriprotsesside uurimisest.
„Praeguses teaduses on keerukaimate probleemide etteotsa asetunud kultuuridünaamika ja kultuurikonfliktidega seonduv. Mitmekesistunud kommunikatsioonis peituvad nii allikad suurtele riskidele kui ka lahendusvõimalused. Semiootika on nende nähtuste uurimise alusvaldkond, semiootiliste protsesside mõistmisest saavad lähtuda ka praktilised haldamisoskused,” rääkis Tartu ülikooli semiootika osakonna juhataja Kalevi Kull.
Semiootika suvekool kaasab semiootilise kõrval süsteemiteoreetilisi ja kognitiivseid perspektiive. Vaatluse all on mh kultuuriline vahendamine, harjumus, mäng, pärand, poliitiline diskursus, keskkonnakujundus, inimeste ja teiste loomade maailmakirjeldused jpm.
Plenaaresinejateks on nimekas ameerika bioloog ja keerukate süsteemide uurija Stuart Kauffman (Süsteemibioloogia instituut Seattle’is, USAs), väga laia uurijataustaga arvutiteadlane ja semiootik Mihai Nadin (Texase ülikool, USAs), kognitiivteadlane ja semiootik Jordan Zlatev (Lundi ülikool Rootsis) ning antropoloog, Wikimedia Foundation’i konsultant ja kogukonna-uurija Ilja Utehhin (Euroopa ülikool Peterburis, Venemaal).
Tartu semiootika suvekooli, Tartu ülikooli rahvusvahelise suveülikooli ja Tartu ülikooli täienduskoolituskeskuse koostöös viiakse 11. augustil läbi semiootilise ennustatavuse/ennustamatuse loengukursus, kus osalevad tudengid erinevatest riikidest.
Rohkem infot leiab kodulehelt: http://www.flfi.ut.ee/summer_school/index.html.
Lisainfo: Tiit Remm, TÜ semiootika nooremteadur, konverentsi peakorraldaja, tel: 5621 8229, e-post: semiotics [ät] ut [dot] ee.