Kuidas analüüsida teaduse rahastamist ja mis on selle suurimad murekohad? Milline on ettevõtete võimekus koostööks ülikoolidega ja kuidas seda hinnata? Nende ja paljude teiste kahte võtmevaldkonda kuuluvate küsimuste üle arutletakse tänasel TÜ ideelaboris toimuval TIPS programmi uuringute esitluspäeval.
Täna, 27. augustil kell 10:00-17:15 TÜ majandusteaduskonnas (Narva mnt 4) ideelaboris toimuval esitluspäeval kantakse ette nelja TIPS uuringu tulemused, millest kaks esimest keskenduvad Eesti teaduse rahastamisele ning kaks viimast ettevõtete ja ülikoolide koostööle.
Hommikupoolikul esitleb TÜ innovatsiooni juhtimise vanemteadur Kadri Ukrainski rahastusvaldkonna uuringuid, pärastlõunal teeb TÜ juhtimise professor Maaja Vadi ettekande ettevõtete ja teadusasutuste koostöö organisatsioonilisest baasist ja barjääridest ning päeva lõpetavad TÜ rahvusvahelise ettevõtluse dotsent Tõnu Roolaht ja akadeemik Urmas Varblane, kes analüüsivad ettevõtete ja kõrgkoolide koostöökogemuse seiret.
Teaduse rahastamist puudutavad uuringud käsitlesid erinevate instituutide majandusloogikat ja seda, kui palju maksab teadustegevus TÜ erinevates instituutides.
„Vaatamata Eesti teaduse heale nähtavusele ja Eesti ülikoolide varasemast suuremale rikkusele on teaduse rahastamises mitmeid murekohti,“ tõdes kahe esimesena esitletava uuringu eestvedaja Kadri Ukrainski. „Analüüsisime Eesti konkurentsipõhise rahastamise ülikõrget osakaalu teaduses ja mõõtsime konkurentsi tihedust ning ülikoolide rahanduslikku sitkust. Lisaks tegime uuringus ettepanekuid, kuidas saab riik tagada nutika spetsialiseerumise fookuste rahastamise.“
Ettevõtete ja ülikoolide koostöö puhul ilmnes oluline roll efektiivsete koostöötüüpide rakendamisel, sh õppekavade ühisarendusel ja ühisel õppetegevusel, elukestval õppel, ettevõtjate osalusel ülikoolide juhtorganites ning teadlaste osalusel ettevõtete juhtimises.
„Uuringu keskseks soovituseks on tähtsustada koostöösuhteid senisest süsteemsemalt nii õppe- ja teadustöö osana kui ka mõlema osapoole tegevustes. Lisaks on koostöö arenguks tarvilik ettevõtete initsiatiiv ettevõtluses esile kerkinud teadmusprobleemide teadvustamisel ülikoolidele,“ tõi dotsent Tõnu Roolaht välja võimalusi, kuidas ettevõtete ja kõrgkoolide koostööd edendada.
Kõik huvilised on oodatud. Loe lähemalt TIPS koduleheküljelt.
Teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogramm TIPS on Euroopa sotsiaalfondist rahastatav programm, mida viib ellu Tartu ülikool koostöös Tallinna tehnikaülikooliga. Programmi eesmärgiks on viia läbi teadusuuringuid, mis hindavad seniseid teadus- ja arendustegevuse toetusmeetmeid ning kajastavad perspektiivis riigile oluliseks kujunevaid, tulevikku vaatavaid teemasid.
Lisainfo: Uku Lilleväli, TIPS programmi koordinaator, tel: 56661999; e-post uku [dot] lillevali [ät] gmail [dot] com.