Reedel, 17. mail kell 10-18 toimub TÜ filosoofia ja semiootika instituudis Jakobi 2-336 rahvusvaheline töötuba „Investigating Identities in Academia“, kus arutletakse teadlaste, õppejõudude ja üliõpilaste sotsiaalse, professionaalse ja akadeemilise identiteedi kujunemise ja muutumise üle praegusel aja aina keerulisemal akadeemilisel maastikul.
„Identiteeti uuritakse selle eri aspektides mitmel teadusalal. Lähtudes teema interdistsiplinaarsusest, osalevad töötoas identiteediuurijad teadushariduse, soouuringute, kommunikatsiooniuuringute ja kõrgharidusuuringute valdkonnast,“ annab teadusfilosoofia dotsent Endla Lõhkivi ülevaate osalejatest, kes arutlevad identiteedi kujunemise üle akadeemilisel maastikul. „Töötoas võetakse vaatluse alla konkreetsed näited uuringutest teadlaste, õpetajate ja õppejõudude, aga ka üliõpilaste identiteedi kujunemise ja muutumise mitmete aspektide kohta. Näiteks käsitleb Anna Danielsson oma ettekandes “Physics students’ identity formation, gender and social class” raskusi füüsikatudengite erialase identiteedi kujunemisel,“ räägib Lõhkivi. Töötoas arutatakse ka meetodite üle, kuidas identiteeti uurida ning kuidas identiteediuuringutes mõistetakse eesmärke ja väärtusi.
Teoreetilises plaanis lähtutakse töötoas teadusantropoloog Sharon Traweeki ja teadusfilosoof Joseph Rouse’i töödest, kelle jaoks pole teadusala identiteet mitte niivõrd teadlastele ühise teoreetilise konsensuse ega ka etteantud väärtuste kogumi poolt määratud. Nende hinnangul kujuneb ja muutub episteemilise rühma ja rühmaliikmete identiteet ühise ajaloo ja tulevikuvaadete alusel. Identiteedirühmade „liitlased” ja „vastased” kujunevad probleemide lahendamise protsessi käigus, ettetulevate olukordade kontekstis ning samasse kultuurilisse välja kuulumise alusel. Teadustöö ja hariduse sisu seisukohalt on oluline, millised identiteedirühmad ja mis asjaoludel kujunevad.
Töötuba korraldavad TÜ filosoofia ja semiootika instituudi teadusfilosoofia õppetool koostöös Uppsala ülikooli soouuringute keskuse teadushariduse uurimisgrupi ja TÜ eetikakeskusega. Töötoa korraldamist toetab keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikool.
Töökeeleks on inglise keel. Kõik huvilised on oodatud!
Ettekannete resümeed on tutvumiseks üleval filosoofiateaduskonna kodulehel.
Lisainfo: Endla Lõhkivi, teadusfilosoofia dotsent, tel: 5127709, e-post: endla [dot] lohkivi [ät] ut [dot] ee.