Esimene september avas TÜ ühiskonnateaduste instituudile uksed suuremahulisse noorte kodanikuaktiivsuse teemalisse teadusprojekti „Kodanikuaktiivsuse kujundamine koos Euroopa noortega: poliitikad, praktika, väljakutsed ja lahendused“, kus uuritakse, mis mõjutab noori ühiskonnas kaasa rääkima.
„Tänapäeva kodanikuühiskonna üheks keerulisemaks probleemiks on dialoogi pidamine noortega, kes on poliitikast ja ühiskondlikust diskussioonist mõnevõrra distantseerunud,“ rääkis kuueliikmelist Eesti töörühma juhtiv Tartu ülikooli sotsioloogia professor Veronika Kalmus, lisades: „Teaduskirjandus esitab paradoksaalse tõdemuse: mida enam püüavad institutsioonid noori kaasata, seda vastumeelsemaks muutub noorte jaoks institutsionaalne poliitika.“
Projekt toob valdkondadevahelises koostöös kokku psühholoogia, poliitikateaduste, sotsioloogia, kommunikatsiooniteaduse ja hariduse valdkonna teadlaste pädevuse ja uurib nii psühholoogilisi kui ka sotsiaalseid tegureid, mis mõjutavad noori ühiskonnas kaasa rääkima.
Projekt koosneb kaheksast alamuuringust, mis pakuvad nii kvalitatiivsete kui ka kvantitatiivsete meetodite abil mitmekihilist ja teoreetiliselt mõtestatud arusaama noore põlvkonna kujunemiskeskkonnast, poliitilistest vaadetest ja ootustest Euroopa ühiskonna suhtes.
„Uuringutulemustest peaks kujunema väärtuslik teadmusvaramu poliitikakujundajatele ja otsustajatele, et mõista paremini Euroopa noorte tegelikku ühiskondlikku kaasatust,“ leidis professor Kalmus.
Euroopa riikide noorte ühiskonnas osalemist ja poliitilisi hoiakuid analüüsiv projekt „Constructing AcTive CitizensHip with European Youth: Policies, Practicies, Challenges and Solutions“ (lühidalt CATCH-EyoU) kuulub mainekasse Horisont 2020 programmi ning sellesse panustavad kaheksa riigi ülikoolide teadlased.
Euroopa Komisjoni rahastatavat projekti koordineerib Bologna ülikool Itaaliast ning selles osalevad Örebro ülikool Rootsist, Friedrich Schilleri ülikool ja Jena ülikool Saksamaalt, Ateena ülikool Kreekast, Porto ülikool Portugalist, Masaryki ülikool Tšehhist, Londoni majandus- ja poliitikateaduste ülikool Suurbritanniast, Tartu ülikool Eestist ning noorteühendus Forum Nazionale dei Giovani Itaaliast.
Projekti kogueelarve kolmeaastaseks perioodiks on 2,5 miljonit eurot.
Lisainfo: Veronika Kalmus, TÜ sotsioloogia professor, tel: 5662 3583, e-post: veronika [dot] kalmus [ät] ut [dot] ee;
Signe Opermann, projekti CATCH-EyoU Eesti uurimisgrupi liige, tel: 5647 7951, e-post: signe [dot] opermann [ät] ut [dot] ee.