23.–25. mai toimub Noarootsis Roosta puhkekeskuses Tartu ülikooli käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli XII aastakonverents, kus enam kui 70 teadlast tutvustavad oma uurimistulemusi. Teiste teemade hulgas arutletakse internetikasutuse, kehalise võimekuse ja dopingu üle ning süvenetakse isiksuse uuringute temaatikasse.
Erinevate teadusharude uurijad tutvustavad konverentsil viimase aasta jooksul tehtud uurimusi ning teadussaavutusi. Näiteks esinevad ettekannetega „Kas Tšernobõl rikkus meeste tervise?“ Kaja Rahu, „Laste telesaadetega seotud hirmud“ Kristiina Kruuse ning „Maksimaalne aeroobne võimekus ning jooksu ökonoomsus: Kenya tipptasemel jooksjate võrdlus Eesti jooksjatega“ Martin Mooses, kes on teinud tihedat koostööd dr. Yannis Pitsiladisega, ühe maailma juhtivaima teadlasega, kes on seotud Ida-Aafrika kesk- ja pikamaajooksjate (Kenya ja Etioopia) ning Lääne-Aafrika, USA ning Jamaika sprinterite uurimisega nii geneetika, füsioloogia, psühholoogia kui ka sotsiaal-kultuurilisel tasandil.
Lisaks tuleb ettekandmisele arvukalt teisi uurimusi. Teiste seas esitletakse tulemusi, mis
- selgitavad põhjuseid, miks me lükkame oma kohustusi edasi (Kati Aus);
- vaatlevad peamisi vältimis- ja lähenemiskäitumise endofenotüüpe (Helen Uibo);
- käsitlevad kofeiini mõju kehalisele töövõimele kuumastressi tingimustes (Martin Aedma)
- analüüsivad noorte internetikasutust (Kairi Talves) jne.
Konverentsi külalisesinejateks on professor David Ost (Hobart and William Smith Colleges, USA), kes räägib tööjõuliikumisest ning Tallinna ülikooli õppejõud ning SA antidoping juhatuse liige dr Kristjan Port, kes kõneleb ettekandes „Faktid, väärtused ja mäng“ dopingust.
Tänavusel konverentsil esinevad doktorikooli liikmed ja tegevuspartnerid: psühholoogid, rahvatervishoiu-uurijad, liikumis- ja sporditeadlased, sotsioloogid, politoloogid ning kommunikatsiooniuurijad Tartu ülikoolist, Tallinna ülikoolist ja tervise arengu instituudist, Eesti-Rootsi vaimse tervise ja suitsidoloogia instituudist, haridusuuringute ja õppekavaarenduse keskusest ning Eesti käitumis- ja terviseteaduste keskusest.
Lisaks uurimisprojektide tutvustamisele tunnustatakse konverentsil parimate doktorantide teadusartikleid ning kavandatakse edasist valdkondadevahelist koostööd. Ettekannetest lähtuv diskussioon aitab loodetavasti stimuleerida värskete ideede ning nende põhjal uute interdistsiplinaarsete uurimistöö projektide sündi.
Käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikool on ESFi meetme „Kõrgkoolide koostöö ja innovatsiooni arendamine“ alameetme „Doktorikoolid“ raames toetust saanud projekt, mille eestvedajaks on Tartu ülikool koostöös partnerite Tallinna ülikooli, Helsingi ülikooli ja tervise arengu instituudiga.
Tutvu programmiga ja loe lisa käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli kodulehelt.
Lisainfo: Vahur Ööpik, käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli kaasjuhataja, Tartu ülikooli spordifüsioloogia professor, tel: 7375366, e-post: vahur [dot] oopik [ät] ut [dot] ee;
Katre Sakala, käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli peaspetsialist, tel: 7375337, e-post: katre [dot] sakala [ät] ut [dot] ee.