Kolmapäeval, 28. oktoobril kell 16.15 peab rahvusvahelise poliitika professor Tuomas Forsberg Tartu ülikoolis avaliku loengu, mis keskendub vabandamise ja andestamise mudelitele, mis Venemaa ja tema naabrite suhete paranemisele kaasa võiks aidata.
Tampere ülikooli professor Tuomas Forsberg on Soomes tunnustatud Venemaa-asjatundja, kes keskendub oma ingliskeelses loengus „Overcoming Memory Conflicts: Russia, its Neighbours and the Second World War“ eelkõige Venemaa ja tema kolme läänenaabri – Soome, Eesti ja Poola – suhetele.
Mullu avaldatud Venemaa-raportis tõi professor välja erinevad strateegiad, kuidas võiks riik Venemaa kõrval hakkama saada. Loengus arutleb ta selle üle, kuidas mõjutavad ajalugu ja mälu riikidevahelisi suhteid ning pakub välja vabandamise ja andestamise mudelid, mis võiksid leppimiseni viia. Kergeid lahendusi siiski ei ole: „Usalduse taastumine Venemaa ja Lääne vahel võib toimuda alles järgmise inimpõlve ajal,“ ütles ta tänavu septembris Soome Yleisradio intervjuus.
Professor Tuomas Forsberg on 2008. aastast Tampere ülikooli rahvusvahelise poliitika professor. Forsberg on uurinud mh Euroopa Liidu ja Venemaa suhteid ning Soome ja Rootsi positsiooni Euroopa Liidus, territooriumitülisid, konfliktide vahendamist, globaalse tõekomisjoni võimalusi ning külma sõja lõppemist ja suurriikide vahelisi suhteid.
Forsberg esineb Tartus Granö loengusarja raames, mis on saanud nime soomlasest geograafiaprofessori Johannes Gabriel Granö järgi, kes oli Tartu ülikooli professor aastatel 1919–1923. Loengute eesmärk on luua uusi suhteid Eesti ja Soome teadlaste vahel.
Loeng toimub 28. oktoobril kell 16.15 Tartu ülikooli riigiteaduste instituudis Lossi 36-214.
Sündmust korraldavad Soome instituut, Turu ülikool, Tartu ülikooli Granö-keskus ja EL-Venemaa uuringute keskus. Rohkem infot leiab Soome instituudi kodulehelt.
Lisainfo: Andres Kasekamp, TÜ riigiteaduste instituudi professor, e-post: andres [dot] kasekamp [ät] ut [dot] ee;
Kadri Kaljurand, Soome instituudi koordinaator, tel: +372 56 66 8470, e-post: kadri [dot] kaljurand [ät] finst [dot] ee." style="line-height: 1.385em;">kadri [dot] kaljurand [ät] finst [dot] ee.