14.-18. novembrini tähistavad Tartu ülikooli mäluasutused taas akadeemilise pärandi päeva, mis sel aastal võtab fookusesse TÜ varade sajanditaguse evakueerimise Venemaale ja Vabadussõjale järgnenud reevakueerimise Tartusse.
Euroopa akadeemilise pärandi võrgustiku Universeum algatatud akadeemilise pärandi päeva tähistamine 18. novembril on sedapuhku varasemast laialdasem. Prii sissepääsuga sündmused Tartus 14., 17. ja 18. novembril toovad esile TÜ vara ja eksponaadid, mis I maailmasõja ajal Tartust Voroneži ja mujale Venemaale evakueeriti. Esitlusele tulevad fotod, mälestused ja lood, mis evakuatsiooniga seotud.
Tartu ülikooli muuseumi programmijuhi Urmet Paloveeri sõnul on tegemist suurepärase võimalusega tutvuda avastamata peatükkidega Tartu ülikooli ajaloost.
"Tartu ülikooli kultuuri- ja mäluasutused säilitavad endas aastasadade jooksul kogunenud rikkalikku akadeemilist pärandit, millele tugineb meie kultuur ja identiteet. Suur osa sellest ei ole harilikult avalikkusele nähtav, kuid akadeemilise pärandi päeva sündmustel pakume võimalust näha ja mõista varade olulisust Eesti kultuuri- ja teadusloos," selgitas Paloveer, kelle sõnul on märgiliseks sündmuseks laupäeval kell 13-16 Tartu raudteejaamas avatud väljapanek haruldastest esemetest, mis täpselt sajand tagasi sealt oma teekonda Venemaale alustasid.
"Vaksalis on kohal on ka teadustöötajad, kes esemete ja fotode tausta avavad. Lisaks saab kuulda huvitavaid mälestusi evakuatsiooniajast, mille ümber loob meeleolu ajastutruu puhkpillimuusika," lisas ta.
Tartu ülikooli varad evakueeriti Venemaale I maailmasõja ajal. Üldiselt teatakse, et Venemaale viidi ülikooli kunstiväärtused, mis sinna jäidki. Vähem ollakse kuulnud, et lisaks kunstile oli evakueeritud asjade hulgas veel teadusaparatuuri, ülikooli geoloogia- ja zooloogiamuuseumi kogusid, ülikooli raamatukogu varasid jpm. Samuti ei tea paljud, et suur osa äraviidud asjadest toodi pärast Vabadussõda vastavalt Tartu rahulepingule Venemaalt siiski tagasi.
Akadeemilise pärandi päeva korraldavad TÜ muuseum, TÜ kunstimuuseum, Tartu tähetorn, TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed, TÜ raamatukogu, puhkpilliorkester Tartu, Tartu üliõpilasteater ja Viasat. Sündmusi toetab Tartu kultuurkapital.
Akadeemilise pärandi päeva kava
14. november Tartu raudteejaamas (Vaksali 6)
13.00-16.00 sündmus „Venemaale ja tagasi: 100 aastat Tartu ülikooli varade evakueerimisest“
17. november Tartu tähetornis (Lossi 40)
18.15 Ettekandeõhtu „Viidi või ei viidud?“
Lisaks on 17.-22. novembrini tähetorni püsiekspositsioonis märgitud ära kõik I maailmasõja ajal Venemaale evakueeritud eksponaadid.
18. novemberTartu ülikooli kunstimuuseumis (Ülikooli 18)
17.00 Mälestuste õhtu „TÜ kunstimuuseumi varade sajand Voronežis“.
18.15 Filmiõhtu „Iidne Egiptus: elu ja surm Kuningate orus“
18. november Tartu ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise 46)
17.15 Lühiesitlus "Loodusmuuseumi hoone enne ja pärast I maailmasõda"
17.30 Ekskursioonid geoloogia- ja zooloogiahoidlatesse
18. november Tartu ülikooli botaanikaaias (Lai 38)
17.15 Näituse „Voronežist tagasi saadud varad“ tutvustus
17.30 Ekskursioon botaanika- ja mükoloogiakogudesse
Kõik üritused on tasuta. Loe päevast ja seotud ajaloolistest sündmustest lähemalt ERR Novaatorist.
Lisainfo: Urmet Paloveer, Tartu ülikooli muuseumi programmijuht, tel 737 5677, 5665 7006, e-post: urmet [dot] paloveer [ät] ut [dot] ee (urmet [dot] paloveer [ät] ut [dot] ee.)