4. detsembril toimub Tartu ülikooli peahoones TÜ muuseumi ja filosoofiateaduskonna konverents „Omad ja võõrad Eesti mõtteloos“, kus analüüsitakse mitmekülgselt kultuurikontaktide õnnestumisi ja ebaõnnestumisi nii akadeemilises kui ühiskondlikus plaanis.
Rahvusülikooli 100. aastapäeva ettevalmistavate ürituste sarja kuuluv konverents küsib, kes on omad ja kes võõrad meie mõtteloos, kuidas võõrast saab oma, miks omad vahel võõraks jäävad ning kuidas toimub võõruse ületamine ja võõra kodustamine.
Konverentsil räägitakse omadest ja võõrastest filosoofias, teadusloos, õiguses, religioonis ja kultuuris. Oma vaatenurki tutvustavad kogenud uurijate kõrval doktorandid eri teaduskondadest ja uurijad väljastpoolt Tartu ülikooli, mis võimaldab mitmekülgset sissevaadet teemasse. Heidetakse pilk rahvusülikooli sees ja ümber toimunule läbi saja aasta, aga vaadeldakse ka Eesti kultuuri laiemalt, sh mitut sorti kultuurikontaktide õnnestumisi ja ebaõnnestumisi.
Tartu ülikooli muuseumi teadusdirektori Lea Leppiku hinnangul aitab oma ajaloo tundmine ja sellest õppimine paremini lahendada kaasajal kerkivaid ühiskondlikke probleeme.
„Eesti mõttelugu pole sündinud pelgalt kitsas humanitaaride ringis – sel on ühiskonnas palju laiem kõlapind kui vahel tundub. Kui tehnoloogiliste hüvede kestlikkuse tagamiseks vajalikku reaalalade edendamise vajadust tajutakse hästi, siis ajal, mil Euroopa on sattumas suure kultuurikonflikti keerisesse, peaks ka humanitaaride hääl kõlama senisest valjemini,“ selgitab Leppik konverentsi toimumise olulisust.
Konverents algab 4. detsembril kell 9 ja see toimub TÜ peahoone auditooriumis 139. Konverents on avatud kõigile huvilistele. Osavõtt on tasuta, kuid palume registreeruda konverentsi kodulehel.
Lisainfo: Lea Leppik, Tartu ülikooli muuseumi teadusdirektor, tel 526 1236, lea [dot] leppik [ät] ut [dot] ee, www.muuseum.ut.ee.