12. juunil algusega 14.00 peab TÜ teaduskool TÜ botaanikaaia Vaga-nimelises auditooriumis olümpiaadi- ja kursustehooaega kokkuvõtvat kollokviumi „Andekate kognitiivsed eripärad, väljakutsed ja võimalused“. 2012/13. õppeaastal osales teaduskooli erinevates vormides toimuvas õppetöös ja olümpiaadide lõppvoorudes üle 3000 õpilase, seejuures kaugõppekursustel 1636 ja olümpiaadide lõppvoorudes 1036 õpilast.
„Traditsiooniliselt on kollokvium seotud teaduskooli sihtrühma, so vaimselt võimekate, loovate ja motiveeritud õpilaste arengu toetamise erinevate aspektidega,“ sõnab TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp.
Kollokviumi teemad on järgmised:
14.00-14.20 Andekate kognitiivsetest eripäradest. Viire Sepp
14.20–14.40 Olümpiaadiülesannete analüüs kognitiivsete taksonoomiate valguses ühiskonnaõpetuse olümpiaadi näitel. Hõbe Treufeldt
14.40-15.00 Ühest kognitiivsete taksonoomiate rakendamise uuringust. Jaak Nerut
15.00-15.20 Kriitiline mõtlemine ja selle arendamine. Marek Järvik
15.20–15.30 Kokkuvõte Eesti olümpiaadidest 2012./13.õ-a. Ene Örd
2012/2013. õppeaastal oli õpilastel võimalik leida oma huvidele vastav kursus 42 erineva kaugõppe- ja ühe auditoorse kursuse hulgast. Põhikooli õpilastele oli suunatud kaheksa ja gümnasistidele 35 kursust. Lisaks teaduskooli tavapärastele, valdavalt matemaatika ja loodus-, tehnika ja/või tehnoloogia valdkonna kursustele oli käesoleval õppeaastal esmakordselt võimalik osaleda ka järgmistel kursustel: „Majandusõpetuse“, „Ettevõtlusõpetuse“, „Loogika“, „Pärimuskultuuri giidikooli“, „Geoinformaatika“, „Ettevalmistuskursus vene keele rahvusvaheliseks tasemeeksamiks TORFL B1 ja B2“, „Vene kultuurikandjad Eestis (vene keel võõrkeelena)“. Kaugõppekursuste kõrval oli tuhatkonnal õpilasel võimalus osaleda ka koostöös Eesti füüsika seltsiga koolides läbiviidavas füüsika, keemia ja bioloogia eksperimentidel põhinevas õpikodade programmis.
Tunnistuse teaduskooli kursuse täismahus lõpetamise eest pälvis sel kevadel ligi tuhat õpilast. „Võttes arvesse kursuste raskusastet ja õpilastele väljaspool kooli avanevat tegevusvõimaluste paljusust, on rõõmustav, et nii paljudel noortel on tahet enesetäiendamiseks. Head meelt valmistab seegi, et kõrvuti õpilastega omandasid kursustel ja õpikodades uusi teadmisi ka mitukümmend õpetajat,“ sõnab Sepp.
Teaduskool on alates 2001. aastast koordineerinud Eesti olümpiaadide korraldamist ning on koostöös teaduskondadega ka neist enamuse läbiviija. Riigi parimad ainetundjad selgitati välja 21 olümpiaadil. Tartu ülikooli vastutada oli sel õppeaastal 13 üleriigilise olümpiaadi ning kolme rahvusvahelise võistluse, matemaatikavõistluse „Baltic Way“, Balti keemiaolümpiaadi ning Soome-Eesti füüsika maavõistluse, korraldamine.
Lisaks mitmevoorulise eelvalikuga olümpiaadidele on teaduskool pakkunud õpilastele oma võimete võrdlemise võimalust ka avatud osavõtuga reaalainete võistlustel. „Õpilaste seas on ülipopulaarseks saanud matemaatikavõistlused "Känguru“ ja "Kuubik“, aga samuti füüsikavõistlus "Kajakas“ ning informaatikavõistlus "Kobras“, loetleb Sepp noorte seas populaarseid võistlusi. „Kui "Kuubik“ toimus voorusüsteemis ja pakkus nutikatele õpilastele peamurdmist ja võistluspõnevust terveks õppeaastaks, siis "Känguru“ tõi üle 13 000 Eesti lapse laua taha märtsis. Eestis ei ole vist enam kooli, millest "Känguru“ päris mööda hüppaks! Teaduskool tänab kõiki oma õppejõude ja koostööpartnereid, kes aitasid kaasa õppeaasta õnnestumisele ning haridus- ja teadusministeeriumi, kes teaduskooli tegevust finantseerib,“ lausub Sepp.
Lisainfo: Viire Sepp, TÜ teaduskooli direktor, tel: 737 5890; e-post: viire [dot] sepp [ät] ut [dot] ee.