Uus Euroopa kultuuri- ja teadusvaramuid tutvustav iPadi rakendus Europeana Open Culture sisaldab lisaks tuntud muuseumide kollektsioonidele ka 17 000 Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja geoloogiamuuseumi kogus hoitava säiliku fotosid Eesti liblikatest, loomadest ning kivimitest.
Tartus on töö muuseumi kogudes leiduvate varade ülespildistamiseks käinud mitme aasta jooksul. Muuseum oli osaline europrojektis, mille eesmärk on muuseumide kogude avalikkusele kättesaadavaks tegemine. „Seal on fotosid seene viljakehadest, nõela otsa torgatud putukatest ja kiviminäidiseid,” ütles Tartu ülikooli loodusmuuseumi direktor Urmas Kõljalg.
Kui kogudes on ühikuid üle miljoni, siis praegu avalikustatu puudutab väärtuslikumat ja haruldasemat osa. „Aasta lõpuks tahame teha kättesaadavaks vähemalt poole rohkem, kui seal praegu on,“ lisas Kõljalg.
Rakenduse 350 000 foto hulgas on näiteid Edinburghi kuningliku botaanikaia kollektsioonidest, Portugali arheoloogiamuuseumist ja Poola rahvusraamatukogust, riikide valik ulatub Bulgaariast Hispaaniani.
Fotod on jagatud viide alajaotusse: kaardid ja plaanid, fotod, kunst ja mineviku- ning loodusaarded. Võimalik on otsida märksõnu, kommenteerida pilte ja vaadata piltidega seotud infot ning internetilehekülgi.
Rakendus on iTunesist alla laetav tasuta, operatsioonisüsteem peab olema iOS 5.0 või uuem.
Lisainfo: Urmas Kõljalg, TÜ loodusmuuseumi direktor, tel: 737 6235, 5341 2823, e-post: urmas [dot] koljalg [ät] ut [dot] ee.