14. märtsil kell 16.15 toimub Tartu ülikoolis emakeelepäeva puhul kollokvium „Ideoloogiad keeles“. Kollokviumi eesmärk on arutleda keeleideoloogia rolli üle ning vaadelda, millist ideoloogiat keel kannab.
Kollokviumil arutatakse järgmisi küsimusi:
- Kellele keel kuulub või kelle oma on üldse keel? Kuidas keelt defineerida?
- Kelle ideoloogiat keel kannab?
- Kas indiviidi keelekasutus on pigem seotud kasutaja kultuurikontekstiga või tema hoiakute ja väärtushinnangutega?
- Kas keelekasutuse kriitika võib viia keeleuuenduste suhtes vaenuliku ühiskonnani ja keele kujundlikkuse vähenemisele? Kuivõrd on võitlus keele puhtuse eest tegelikult hoopis võitlus erinevate ideoloogiate vahel, mis keelekasutuses peegelduvad?
- Mis eristab keelekriitikat keelepolitseist?
- Keel on kahtlemata vajalik ideoloogia vahendamiseks, kui teadvustatud saab aga olla keele enda kasutamine ideoloogia vahendina?
- Milline on meedia roll ühiskonnas? Kas meedia kajastab ühiskonna juhtgrupi maailmavaadet ning loob ja taastoodab niimoodi ühiskonnas kehtivaid arusaamu, või väljendab meediakeel pigem ajakirjanike endi maailmavaadet?
Kollokviumil arutlevad TÜ semiootika ja kultuuriteooria doktorant ja kirjastuse Tänapäev toimetaja Priit Põhjala ja TÜ germaani-romaani filoloogia doktorant ja TÜ inglise filoloogia assistent Pille Põiklik. Arutelu modereerib TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi mitmekeelsusuuringute teadur, sotsiolingvist dr Kristiina Praakli.
Kollokviumi korraldab Tartu ülikooli eetikakeskus koostöös eesti ja üldkeeleteaduse instituudiga.
Kollokvium toimub Tartus aadressil Jakobi 2 ruum 428 algusega kell 16.15. Registreeru hiljemalt 12. märtsiks aadressil gea [dot] kangilaski [ät] ut [dot] ee.
Lisainfo: Gea Kangilaski, TÜ eetikakeskuse projektijuht, tel: 737 5314 e-mail: gea [dot] kangilaski [ät] ut [dot] ee.