Tuhatkond üliõpilast õpib sellel õppeaastal kolmekümnes välisülikoolis tundma eesti keelt ja kultuuri. Paljud nende õpetajad, lisaks ka teised eestluse hoidjad välismaal, on saabunud 29. ja 30. juunil Tartu ülikoolis toimuvale iga nelja aasta tagant peetavale konverentsile „Eesti keel ja kultuur maailmas“.
Konverentsi avab 29. juunil Tartu ülikooli eesti keele võõrkeelena professor Birute Klaas-Lang, kelle sõnul on konverentsi eesmärk arutleda teemal, kuidas suurendada välismaal huvi eesti keele ja kultuuri vastu ja muuta Eesti nähtavamaks. Oma ettekandes analüüsib Klaas-Lang akadeemilise eesti keele ja kultuuri õppe hetkeseisu välisülikoolides ning selle tähtsust Eesti riigi jaoks.
Oma teest Eestisse räägib Tallinna ülikooli Itaalia uuringute ja semiootika professor Daniele Monticelli, kõrghariduse rahvusvahelistumise ja eesti keele akadeemilise välisõppe ühisosa toob kuulajateni SA Archimedes juhatuse esimees Rait Toompere.
Eesti rollist maailmas kõnelevad välisminister Marina Kaljurand ja Taani suursaadik Eestis Søren Kelstrup, samal teemal arutlevad professor Eiki Berg, akadeemik Ene Ergma, suursaadikud Margus Laidre ja Aino Lepik von Wirén.
Küsimusele, kuidas õpetada eesti keelt kultuuri vahendusel, otsivad vastust Ilmar Raag, Heidy Purga, Anu Kippasto ja Karlo Funk. Oma kogemustest eesti keele ja kultuuri saadikuna Hiinas ehk siis eesti keele lektorina Pekingi välisõpingute ülikoolis annab ülevaate TÜ dotsent Ilona Tragel. Eesti 100 tegevustest välismaal räägivad Jorma Sarv ja Heilika Pikkov.
30. juuni on pühendatud keeleteemadele. Konverentsi traditsiooniline osa on kahe keelemehe dialoog – TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi professorid Martin Ehala ja Karl Pajusalu diagnoosivad ja prognoosivad eesti keelt, võttes appi ka välisülikoolides töötavad värske pilguga noored keeleteadlased. Tööpajades on tähelepanu keskmes eestluse retsepti otsimine, laste ja noorte eesti keele hoidmine välismaal ja e-õppe temaatika.
Konverents saab teoks tänu riiklikule „Eesti keele ja kultuuri akadeemilise välisõppe programmile 2011–2017“.
Konverentsi korraldavad eesti keele ja kultuuri akadeemilise välisõppe programmi nõukogu, Eesti instituut, Tartu ülikool, haridus- ja teadusministeerium ning välisministeerium.
Vaata konverentsi avamist
Eesti rollist maailmas
Kuidas tutvustada maad ja õpetada keelt kultuuri vahendusel?
Eesti keel ja kultuur välismaal
Eesti keele diagnoos ja prognoos
Lisainfo
Birute Klaas-Lang, TÜ eesti keele võõrkeelena professor
506 9749
birute [dot] klaas-lang [ät] ut [dot] ee
http://konverents.ekkm.einst.ee/2016/