24.-25. augustini toimus Palmses interdistsiplinaarne konverents „The Stories of Hope and Fear: Mapping Emotions and Affects in Life, Arts, and Literature”. Konverentsi peaesinejad olid Viini ülikooli teoreetilise filosoofia professor Matthew Ratcliffe ning Stockholmi ülikooli kino ja meediauuringute professor Anu Koivunen.
Huvi afekti ja emotsioonide uurimise vastu on muutunud oluliseks nii filosoofias, kultuuriantropoloogias, psühholoogias, sotsiaalteadustes kui ka kirjandus- ja kunstiuuringutes.
Viimased teadusuuringud keskenduvad sellele, kas ja kuidas emotsioonid soodustavad sotsiaalset sidusust või loovad konflikte, toetavad subjektiivseid kogemusi erilise "tundega", annavad sotsiaalsetele liikumistele sädet või provotseerivad õõnestamist.
“Interdististsiplinaarsus humanitaarteadustes on üha enam oluline ning ka vajalik, seega on mul väga hea meel, et Palmsesse on kohale sõitnud mitme valdkonna tipud”, ütleb ürituse peakorraldaja, professor Grišakova. “Ettekannetega esinevad filosoofid, meediauurijad, kirjandusteadlased, teatriteadlased – nii tekivad uued koostöövõimalused ja ühenduskohad, mõtestatakse ja harutatakse lahti kõigi distsipliine jaoks olulisi mõisteid”, lisab Grišakova.
Esinejate hulgas on näiteks filosoofid Joel Krueger Exeteri Ülikoolist ja Fabrice Teroni Genfi ülikoolist, meediauurijad Carsten Stage Aarhusi ülikoolist ja Krystin Gorton Yorki
ülikoolist, samuti Tartu ülikooli teadlased amerikanistika dotsent Raili Marling ja teatriteaduse professor Anneli Saro.
Konverentsi korraldas projekti "Esilduvad lood: jutustamine ja ühine tähendusloome narratiives keskkonnas" (PUT192) uurimisrühm on eesotsas kirjandusteooria professori Marina Grišakovaga. Konverentsi kaaskorraldajad olid Helsingi ülikool ning Tampere ülikool. Ürituse korraldamist toetas Eesti Teadusagentuur (Grant PUT192) ja Euroopa Liidu Regionaalarengufond (Eesti Uuringute Tippkeskus).
Lisainfo: Hedi-Liis Toome, konverentsi koordinaator, TÜ teatriteaduse teadur, hedi-liis.toome [ät] ut.ee