Tartu ülikooli rektori Volli Kalmu ja Leuveni ülikooli (Belgia) prorektori Danny Pietersi kutsel arutavad üheteistkümne Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Belgia ülikooli esindajad täna, 21. septembril 2016 Tartu ülikoolis koostööseminaril „Internationalisation and language“ („Rahvusvahelistumine ja keel“), kuidas säilitada rahvuskultuuri ja emakeelt üha rahvusvahelisemaks muutuval kõrgharidusmaastikul.
Seminari korraldamise algatus tuli Leuveni ülikoolilt ja see on ajendatud inglise keele järjest suurenevast rollist kõrgkoolide igapäevatöös.
Seminari ettekanded annavad ülevaate seadusandluse mõjust erinevates riikides ülikoolide õppe- ja teadustööle, sest õigusaktidega on kehtestatud normid ju nii õppekavadele, õppematerjalidele kui ka teadusprojektidele ja evalveerimisele. Eesti konteksti avab selles küsimuses tänapäeva eesti keele professor Helle Metslang, kes kõneleb Eesti riigi seadustest ja erinevatest riiklikest programmidest.
Lisaks võrreldakse eri riikide kogemusi, kuidas mõjutavad keelt ülikoolide pingutused muutuda üha rahvusvahelisemaks, paista silma rahvusvahelistes edetabelites jne. Arutatakse, millised põhimõtteid ja tegevusi võiks kombineerida rahvusvahelistumise toetamiseks viisil, et säiliks ka oma kultuuriline identiteet. Tartu ülikooli kogemusi jagab emakeeleõpetuse professor Martin Ehala.
Tartu ülikool on järjepideva töö tulemusel ja tänu tipptasemel õppe- ja teadustööle suurendanud oma tuntust ja kaalu nii Euroopas kui kaugemalgi. 2016. aastal on Tartu ülikooli kutsutud mitme rahvusvahelise koostöövõrgustiku liikmeks – Euroopa teadusülikoolide ühendus LERU on teinud Tartu ülikoolile ettepaneku saada võrgustiku nö idapartneriks; ka alles asutamisel olev GUILD võrgustik hakkab koondama Euroopa tugevaid teaduskoole.
TÜ rahvusvahelise koostöö juhi Kristi Kerge sõnul suheldakse mõlema võrgustiku esindajatega põhjalikult ja kaalutakse, millisest koostöövormist Tartu ülikool kõige rohkem võidaks. Suures rahvusvahelistumise tuhinas ei jäta Tartu ülikool aga ka oma missiooni rahvusülikoolina.
Lisainfo
Kristi Kerge
rahvusvahelise koostöö juht
737 6123
kristi.kerge [ät] ut.ee