Eile, 15.12 tunnustati Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi parimaid.
Doktoritöö „Praktikate püsivus. Multidistsiplinaarne uurimus küttide ja korilaste matustest Eestis, ajavahemikul 6500-2600 eKr” eest pälvis Mari Tõrv peapreemia ning 3600 eurot auhinnaraha. Eesti Teaduste Akadeemia presidendi eripreemia „Lootustandvate sähvatuste eest” rakenduskõrgharidusõppe ja bakalaureuseõppe astmes läks Mari Kalmale konkursitöö „Süüria pagulaste mõju peamiste Euroopa Liidu sihtriikide majandustele” eest.
Peapreemia pälvinud doktoritöö keskmes on hilismesoliitikumi ja neoliitikumi küttide ja korilaste matmispraktikad ning esmased identiteedid Eestis. Kesksete küsimustena uuris töö autorküttide ja korilaste käitumismustreid kogukonnaliikmete surma korral ja seda, kellele said osaks arheoloogiliselt nähtavad matmispraktikad. Analüüs põhineb arheoloogilistel inimsäilmetel ja neile konteksti loova varasema kaevamismaterjali taaslugemisel. Hindaja sõnul on töö üks tugevamaid külgi humanitaar- ja loodusteaduslike meetodite integreerimine ühtseks teadustööks, samuti materjali ladus ja väga põhjalik esitlusviis. Hindaja väitel balansseeribki arheoloogia tänapäeval väga palju humanitaar- ja loodusteaduste vahel ning autor on selle väga hästi oma töös ära kasutanud.
„Uuritud küttide-korilaste luud tõendavad, et tegu on meie geneetiliste esivanematega. Seega oleme üks vähestest rahvastest Euroopas, kes on ühes paigas elanud juba aastatuhandeid,“ rõhutas noor teadlane tööd tutvustades põnevat fakti.
Tänavusele konkursile laekus 32 ülikoolist 496 teadustööd. Pooled esitatud uurimistöödest saadeti Tartu ülikoolist. Kõige tihedam oli konkurents ühiskonnateaduste ja kultuuri valdkonnas, kuhu esitati 238 teadustööd.
Konkursi töid hindas tunnustatud teadlasi ning Eesti teadusagentuuri ja Haridus- ja teadusministeeriumi esindajaid ühendav 17 liikmeline komisjon. Oma hinnangu andsid ka 190 komisjonivälist sõltumatut retsensenti.
Üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi eesmärk on väärtustada üliõpilaste teadustööd ja avaldada tunnustust neile, kes on saavutanud oma tööga väljapaistvaid tulemusi. Üliõpilaste teadustööde riiklik konkurss on pikkade traditsioonidega üritus, mida korraldatakse juba alates 1991. aastast. Tänavu täitus 25 konkursiaasta. Esimestel aastatel korraldas konkurssi Haridus- ja Teadusministeerium, 2005.a võttis korraldamise üle Sihtasutus Archimedes ja alates 2012. aastast korraldab konkurssi Eesti Teadusagentuur.
Lisainfo: Mari Tõrv, auhinnatud doktoritöö autor, 56608789, torvmari [ät] gmail.com