Rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil esindasid Eestit Uku-Kaspar Uustalu, Jaan Toots, Kristjan Täll Tallinna reaalkoolist ja Kaur Aare Saar Hugo Treffneri gümnaasiumist. Riikide arvestuses oli Eesti seitsmes.
Kümnes rahvusvaheline geograafiaolümpiaad toimus sel aastal Jaapanis Kyotos. Võistles 126 õpilast 32 riigist. Esimest korda toimus olümpiaad järjestikusel aastal, varasemalt on olümpiaadid toimunud üle aasta (2010, 2012). Sellega on Eesti võistkonna mentori, Tallinna ülikooli teaduri Anu Printsmanni arvates seletatav ehk ka mõningane väiksem osalejate arv.
Võistlusprogramm koosnes kirjalikust tööst (40%), välitööst (40%) ja multimeedia testist (20% lõplikust skoorist). Kirjalik töö koosnes kuuest osast: turism ja looduskaitse, vulkanoloogia, linnakorraldus, maailma energia tootmine, kliimamuutus ning maailma areng.
Välitöö sisaldas kaardistamist ja strateegilise planeerimise ülesannet rõhutades vee tähtsust linnas.
Printsmanni sõnul oli Jaapani korraldus meeldivalt asjakohane ja täpne. „Tore oli ka võistlusega kaasnev kultuuriprogramm. Käidi ekskursioonil Lake Biwa ääres ja Enryaku-ji templi juures mägedes matkamas. Tutvuti traditsioonilise origamiga,“ räägib Pintmann, lisades, et lõpuks valmistas nii osalejatele kui ka korraldajatele kõige enam rõõmu karaoke.
Üldkokkuvõttes parimateks osutusid: Wong Singapurist, Manea Rumeeniast ja Seržāns Lätist.
Medalitest jagati välja 11 kuldmedalit, 21 hõbemedalit ja 31 pronksmedalit.
Uku-Kaspar Uustalu saavutas üldkokkuvõttes kõrge 15. koha ja hõbemedali.
Kaur Aare Saar teenis 54. koha ja pronksmedali.
Jaan Toots paiknes lõpuks 57. positsioonil, mis andis pronksi.
Kristjan Täll lõpetas võistluse 63. koha ja pronksiga.
Eesti võistkond jõuab Tallinna lennujaama 8. augustil kell 17.30.
Võistlejate osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel toetab haridus- ja teadusministeerium ning koordineerib TÜ teaduskool.
Lisainfo: Anu Printsmann, e-post: anu [dot] printsmann [ät] tlu [dot] ee.