Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5258

Tartu ülikool näitab Robotexil tehnoloogiasaavutusi ning -õppevõimalusi

$
0
0
Robotex 2016. Foto: Robotex

24.-26. novembril toimub Tallinnas Eesti näituste messikeskuses Robotex – Tartu ülikooli ning Tallinna tehnikaülikooli koostöös korraldatav robootikasündmus, mis tänavu suurem kui iial varem.

Juba 17. korda toimuv Robotex on tehnoloogiaalane kogupereüritus, kus on tegevusi igas vanuses võistlejale, pealtvaatajale ja huvilisele. Osalejatele toimuvad mitmed põnevad võistlused, millel on tänavu osalemas 60 TÜ tudengit ning TÜ robootikaringi juhendatav Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilaste võistkond. Külastajad saavad lisaks võistluste jälgimisele kuulata konverentsi, uudistada tehnoloogianäitust, luua uusi kontakte ning osaleda droonide võidusõiduliigas ja töötubades.

TÜ osalus on kõige elavam Robotexi korvpallivõistlusel, kuhu on registreeritud 10 ülikooli võistkonda. Robotid võtavad teineteiselt mõõtu viskevõistluse raames, mille eesmärk on klassikalise korvpalliga sarnane – võimalikult palju vastase korvi tabada. Selleks puhuks eelmistest aastatest šnitti võtta ei saa, kuna varasemate aastate sportlik võistlus jalgpallis nõudis teistsugust tark- ning riistvara. Uuele spordialale sobilikke lahendusi saabki esimest korda näha Robotexil.

Teist aastat järjest pannakse võistlejate oskused proovile ka „Tartu ülikooli mõttejõud“ võistlusel. Selle käigus on vaja luua ajuskänneri mõõdetud ajusignaalidel põhinev tarkvaraline lahendus, mis võistlusväljakul robotit kontrolliks ning ülesandeid lahendama paneks. Võistluse keerukus seisneb inimese, ajuskänneri ja roboti suhtlussüsteemi väljatöötamises ning rakendamises. Nimivõistlusele on Tartu ülikool välja pannud 3000 euro väärtuses robootikaauhindu.

Tartu ülikooli tehnoloogianäituse boksis tutvustatakse erinevaid teadussaavutusi. Presenteerimisele tulevad kõnerobot, mis oskab eesti keeles rääkida nii rõõmsalt, kurvalt kui ka vihaselt muutes sellega kõne loomulikumaks, samuti grafeenil põhinev tehisnina, mis on võimeline kasutajat reaalajas ohtliku õhtusaaste eest hoiatama. Kohal on tudengisatelliit EstCube 2 tiimi inimesed, kes tutvustavad projekti teist järku ning annavad võimaluse proovida erinevaid virtuaalreaalsuse seadmeid, millel on lisaks meelelahutuslikule funktsioonile ka oluline roll hariduses.

Kõigil kolmel päeval on võimalik osaleda ka erinevatele vanusegruppidele, lastaialastest kuni täiskasvanuteni, suunatud Tartu ülikooli töötubades. Mitmesuguste valikude hulgas on võimalused võtta DNA proovi oma süljest, saada aimu sellest, mis on arukad materjalid ja tutvuda pehme robootika väljakutsetega.

Reedel ja laupäeval toimub Robotexi raames ka ingliskeelne tehnoloogiakonverents, kus Tartu ülikooli esindavad eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop  ning füüsika dotsent Mart Noorma. Käsitlemisele tulevad eetika tehnoloogiavaldkonnas („Kas tehisintellekt võtab maailma üle?“) ning kosmose ja innovatsiooniteemad („Kas planeetidevaheline reisimine on ulme või reaalsus?“). Kogu täpsem info kõige Robotexil toimuva kohta on üleval ürituse kodulehel.

Lisainfo: Piret Normet, TÜ turunduse peaspetsialist, 737 6565, piret.normet [ät] ut.ee

 

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent
Tel. (+372) 737 5509
Mob: +(372) 5566 2832
E-post: maria.prass [ät] ut.ee
www.ut.ee

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5258