Tartus toimub konverents, mille eesmärgiks on hoida EL liidripositsiooni taimede fenotüpiseerimist võimaldavate tehnoloogiate arendamisel ja kasutamisel.
22-24. novembril toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses Eesti EL eesistumise raames foorum „Taimede Fenotüpiseerimise Foorum: taimi fenotüpiseeriva kogukonna ühendamine Euroopas“. Kliimamuutuste ja kasvava rahvastiku tõttu on oluline suurendada taimede tootlikkust jätkusuutlikul ja keskkonda säästval viisil. Viimaste aastate tehnoloogiline areng on viinud selleni, et eluteaduse kõigis valdkondades k.a taimeteaduses on toimunud geneetiliste andmemahtude plahvatuslik kasv, samas jätkuvalt napib andmeid, kuidas on muutused genotüübis seotud muutustega taimede välistes või kasvuga seotud tunnustes.
„Enamasti ei ole taime genoomijärjestuse põhjal võimalik ennustada tema fenotüüpi – välimust, stressitaluvust, kasvukiirust, produktsiooni ja teisi tunnuseid. Puudulik teave genotüübi ja fenotüübi seostest mõjutab tulevikuprobleemide lahendamist, näiteks kasvava inimkonna varustamist toidu, energia ja taimset päritolu väärtuslike kemikaalidega,“ räägib molekulaarse taimebioloogia professor Hannes Kollist. „Taimede ulatuslikuks ja täpseks fenotüpiseerimiseks on vajalik robotiseeritud tehnoloogiamahukate platvormide rajamine ja oluline on siinjuures see, et EL-ist on kujunenud antud tehnoloogia väljatöötamise alal globaalne liider,“ lisab ta.
Vastavate tehnoloogiate arendamisel on ka mitmed Eesti laborid maailmas liidripositsioonil. Saavutatud edu säilitamine eeldab EL riikide ühispanust. Horisont 2020 projektid EPPN2020 ja EMPHASIS tagavad taimeteadlastele juurdepääsu olulistele taimede fenotüpiseerimisplatvormidele, eesmärgiga tekitada jätkusuutlik pikaajaline üleeuroopaline taimede fenotüpiseerimise infrastruktuur.
Kolmepäevasele foorumile tuleb kokku ligikaudu 120 antud valdkonna parimat eksperti Eestist, Euroopast ja kaugemaltki.
Tartus toimuvat taimede fenotüpiseerimise foorumit rahastavad EL projektid EMPHASIS ja EPPN, ürituse korraldamisel osalevad Eesti poolt Eesti Taimekasvatuse Instituut, Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu ülikool.
Lisainfo: Hannes Kollist, TÜ molekulaarse taimebioloogia professor, tel. +372 56 470 471, hannes.kollist [ät] ut.ee