26. ja 27. septembril toimub Tartu ülikoolis (Ülikooli 18-228) intensiivseminar „Religious change“, mille raames peavad tuntud briti religiooniteadlased kolm avalikku loengut. Vaatluse all on religioossuse vormide mitmekesisus, sideme kaotamine religioossete organisatsioonidega ja viimasel ajal toimuv religiooni taastulek ühiskondliku tähelepanu vaatevälja.
Intensiivseminaril astuvad üles nimekad teadlased Warwicki, Glasgow' ja Lancasteri ülikoolist. Ingliskeelsed seminarid toimuvad kõik Tartu ülikooli peahoones, Ülikooli 18-228.
Neljapäeval, 26. septembril kell 10.15 peab Warwicki ülikooli professor Jim Beckford loengu „Sociological aspects of religious diversity“. Briti akadeemia liige, religioonisotsioloog Jim Beckford on tegelenud oma uurimistöös usuorganisatsioonide teoreetiliste ja empiiriliste aspektidega ning nende suhetega ühiskonnas laiemalt. Tema praegune uurimishuvi on seotud ühiskonnateooria ja religiooni suhetega, usuliste vähemuste kohtlemisega vanglates ja religioonile kohaldatava avaliku poliitikaga.
Neljapäeval, 26. septembril kell 14.15 saab osaleda Glasgow'ülikooli professori Callum Brown loengul „Losing religion: how people have lost religion in Canada, UK and USA since 1940“.Religiooniajaloolane Callum Brown tegeleb religiooni ja sekulariseerumise sotsiaal- ja kultuuriajaloo, moodsa humanismi (ateismi) tõusu ja sotsiaalsete rituaalidega peamiselt 20. ja 21. sajandil. Üks tema praegusi projekte uurib demograafiliste protsesside mõju religioonile alates 1960. aastatest seoses muutustega soorollides, seksuaalsuses ja religioossetes rituaalides, kasutades aktiivselt autobiograafiaid ja suulise ajaloo meetodeid, aga ka kvantitatiivseid meetodeid.
Reedel, 27. septembril kell 10.15 olete oodatud Lancasteri ülikooli professori Linda Woodhead avalikule loengule „Religious change in Europe since 1989: de-reformation and the return of magic“.Linda Woodhead uurib religioonisotsioloogina religioossete ja ühiskondlike muudatuste suhet globaalses ulatuses 1980. aastatest tänapäevani. Ta on kirjutanud hinduismist, kristlusest, alternatiivsest spirituaalsusest, paganlusest ja islamist Euroopas. Tema praegused kesksed uurimishuvid on religiooni mõju muutuvatele soorollidele, tarbimisühiskonnale, uuele meediale ja keskklassile, nende protsesside väljakutsed senistele etableerunud religioonivormidele ja uute religioossuse vormide tõus. Professor Woodhead on Uppsala ülikooli audoktor (2009). 2013. aastal omistati talle teenete eest kõrghariduses Briti impeeriumi orden (MBE).
Intensiivseminari korraldab TÜ kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool koostöös kultuuriteooria tippkeskuse ja Tartu ülikooli usuteaduskonnaga. Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool ühendab Tartu ülikooli, Eesti muusika- ja teatriakadeemia, Tallinna ülikooli ja Eesti kunstiakadeemia doktorante ja õppejõude. Kultuuriteooria tippkeskusesse kuuluvad Tartu ja Tallinna ülikooli uurimisrühmad.
Vaata lisa avalike loengute kohta doktorikooli kodulehelt. Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool ning kultuuriteooria tippkeskus on Euroopa liidu struktuuritoetusest rahastatavad projektid.
Lisainfo: Riho Altnurme, Tartu ülikooli kirikuloo professor, tel: 53 441 310, e-post: riho [dot] altnurme [ät] ut [dot] ee.