Tartu Ülikooli Ideelabori eestvedamisel 2017. aastal Kiievis alanud praktilise ettevõtlusõppe arendamise projekt Ukraina ülikoolides on jõudnud esimesse vaheetappi: 21.–22. mail toimus Kiievis aktiivõppe metoodika seminar Ukraina õppejõududele ja äriideede võistlus tudengitele.
TÜ Ideelabori ja Ukraina partnerorganisatsiooniga Platform for Innovative Partnership koostöös korraldatud aktiivõppe ja loovmetoodika seminaril osales ligikaudu 100 Ukraina õppejõudu ja haridustegelast nii Kiievist kui ka kaugemalt, näiteks Harkovist ja Donetskist. Seminari juhtis TÜ majandusteaduskonna ettevõtluse lektor Elina Kallas.
Seminaril osalenud soovivad teha Ideelaboriga koostööd ja tundsid muu hulgas suurt huvi selle vastu, kuidas muuta oma ülikool ettevõtlikumaks. „Olen tänulik võimaluse eest osaleda huvitaval seminaril. Soovime teha Tartu Ülikooliga koostööd, järgides teie eeskuju ettevõtlusõppe arendamisel ja Ideelabori asutamisel,“ ütles Riikliku Transpordi Ülikooli (Ukraina) majandusteaduskonna dekaan Natalja Bondar.
22. mail esitlesid Yep!STARTERi äriarendusprogrammi tudengimeeskonnad semestri jooksul tehtud tööd ja võistlesid võimaluse eest tulla Tartusse ärifestivalile sTARTUp Day. Programm Yep!STARTER valmis Ideelaboril samuti koostöös Ukraina partnerorganisatsiooniga Platform for Innovative Partnership. Tänavu veebruaris toimunud avaüritusel moodustatud 18 meeskonda arendasid oma ideid interaktiivsetes töötubades, mida juhendasid mentorid Eestist ja Ukrainast. Programmis osales tudengeid kümnest Ukraina ülikoolist, neist suurimad on Kiievi Riiklik Majandusülikool, Taras Schevchenko nimeline Kiievi Riiklik Ülikool ja Riiklik Lennundusülikool. Lisaks Kiievi ülikoolidele oli kohal õppureid Donetski Riiklikust Tehnikaülikoolist.
Žürii, kuhu kuulusid peale Ukraina esindajate ka TÜ Ideelabori juht Maret Ahonen ja Tartu Biotehnoloogia Pargi tegevjuht Sven Parkel, valis võitjaks meeskonna GiftHub. See on meeskond, mis soovib tekstivestluse roboti abil lihtsustada kingituste ostmist. Meeskonna GiftHub neli liiget said auhinnaks reisi Tartusse ning neid ootab ees võimalus esitleda oma ideed 2019. aasta jaanuaris toimuval sTARTUp Day’l. Meeskonna juht Ihor Levenets tundis siirast rõõmu, avaldas TÜ Ideelabori meeskonnale tänu ja lubas äri edasi arendada, et paista Tartus silma ka rahvusvahelises konkurentsis.
Septembris algab projekti „Praktilise ettevõtlusõppe arendamine Ukraina ülikoolides, toetudes Eesti parimale praktikale“ teine etapp. Projekti rahastatakse Eesti Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest.
Lisainfo: Piret Arusaar, TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus, STARTERI programmijuht, 516 2945, piret.arusaar [ät] ut.ee