19. novembril kell 18.15 on Tartu tähetornis taas loenguõhtu, mille esimeses osas räägib Tartu tähetorni astronoomiaringi president Jaak Jaaniste komeetidest ja nende vaatlemisest. Teises osas kõneleb Tartu observatooriumi vanemteadur Uno Veismann NSV Liidu kosmosesüstikust Buran.
“Möödunud aastal avastatud komeet ISON, millest loodetakse „sajandi komeeti“, läheneb jõudsasti Päikesele. Kui ta detsembri esimestel päevadel uuesti nähtavale ilmub, saab selgeks, kuivõrd need lootused end õigustavad. Ennustamise teeb raskeks asjaolu, et komeet möödub Päikesest väga lähedalt. Kui ta sealt tervena pääseb, võime hommikutaevas näha suurejoonelist sabatähte. Aga ta võib ka puruneda või sootuks Päikesesse kukkuda. Igal juhul on selge, et vaatlustega tuleb kiirustada: tõelist vaatemängu jätkub vaid detsembri esimeseks nädalaks,” tutvustab Jaak Jaaniste ettekande teemat.
Uno Veismanni loenguosa tähistab 25 aasta möödumist NSV Liidu esimese ja viimase kosmosesüstiku lennust. Võimsa kanderaketiga Energia varustatud kosmoselennuk Buran oli nn NSV Liidu vastus Ameerika Ühendriikide kosmosesüstikule Challenger. Komplekt Buran-Energia oli NSV Liidu kõigi aegade suurim ning kalleim kosmoseprojekt, milles osalesid kümned tuhanded insenerid, teadlased ja sõjaväelased. Kokku umbes 1200 ettevõtet üle terve impeeriumi, seal hulgas ettevõtted Eestist. Loengus tuleb juttu Buranist ja sellest, kuidas eestlased selle valmistamisega seotud olid. Lisaks kuuleme, mis sai NSVL-i suursaavutusest pärast nõukogude võimu lagunemist.
Astronoomialoengud on osalejatele tasuta.