Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser ja Eesti Geoloogiateenistuse direktor professor Alvar Soesoo allkirjastasid täna Tartus koostöökokkulepe, millega sõnastatakse ülikooli ja teenistuse koostöövaldkonnad.
Eesti Geoloogiateenistus alustas uue riigiametina tegevust 2018. aasta alguses Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas. Teenistuse põhiülesanded on Eesti geoloogiline kaardistamine, maapõuealaste andmebaaside pidamine, mitmesugused seired, geoloogilised uuringud ning maapõue uurimise ja kasutamise kohta valitsusele ettepanekute tegemine.
„Loodetavasti muutub koostööleppe kaudu meie üliõpilaste haridus veelgi praktilisemaks ning suureneb ka geoloogia eriala populaarsus,“ sõnas Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura.
Geoloogiateenistuse direktori Alvar Soesoo sõnul on koostöölepe riigi maapõueressursside uurimise ja parimate kasutusvõimaluste väljatöötamiseks väga vajalik. See annab senisest märksa parema strateegilise aluse riigile vajalike ühisuuringute tegemiseks kõige tõhusamal viisil.
Leppe üks keskseid osi on ühistegevused, mille käigus arendatakse maateadusliku kõrghariduse andmist, näiteks on kavas magistri- ja doktoritööde ühisjuhendamine ning praktikabaaside lisandumine. Tartu Ülikooli teadlaste kaasamine toetab Eesti Geoloogiateenistusele riigi poolt pandud ülesannete tõhusat ja teadmispõhist lahendamist.
Pooled näevad koostöös suurt praktilist kasu kogu ühiskonnale. Ühiselt saadakse paremad teadmised maapõue ja selle varade keskkonnasäästliku ja jätkusuutliku kasutamise kohta ning parendatakse ülikooli õppekvaliteeti eelkõige rakenduslikes valdkondades.
Eesti Geoloogiateenistus haldab geoloogilist teavet, uurib riiklikult olulisi ressursse ja teavitab avalikkust maapõue teemal. Samuti on riiklik teenistus geoloogia ja keskkonnatehnoloogia erialade üliõpilastele ideaalne praktikabaas nii maapõueuuringute tegemisel kui ka näiteks riiklikul geoloogilisel kaardistamisel.
Eesti Geoloogiateenistuse loomine oli üks prioriteetne etapp Eesti maapõueressursside teaduspõhise kasutamise poliitika väljatöötamisel ja rakendamisel. Selles protsessis on viimastel aastatel olnud olulised partnerid Eesti teadusülikoolid.
Säästlik ja tark spetsialiseerumine materjalide ja maavarade kasutamise valdkonnas on üks võtmetegur Eesti kujundamisel kõrgtehnoloogiliseks riigiks. Tartu Ülikoolis on aastatega välja arendatud kõrgetasemeline teaduslik maapõuepädevus ja maapõueuuringute tegemise taristu. Neid saaks senisest paremini kasutada eripalgeliste maavarade uurimise ja kasutamise ning nendega kaasnevate keskkonnamõjude rakenduslike ülesannete lahendamiseks.
Lisateave:
Leho Ainsaar, TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi direktor, 509 8624, leho.ainsaar [ät] ut.ee