Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5150

Paraneb Eesti ettevõtete ja teadusasutuste võimalus saada osa Euroopa teadustaristute hangetest

$
0
0

Tartu ülikooli teadlased ja eksperdid on võtnud juhtrolli Euroopa ühe suurima teadustaristu, Rootsis Lundis asuvaEuropean Spallation Source (ESS) Eesti konsortsiumi panuse arendamisel. Koostöö loob Eesti ettevõtetele ning teadus- ja arendusasutustele esmakordse võimaluse saada kõrgtehnoloogilisi tellimusi Euroopa ühest suuremast teaduskeskusest. ESS-i eesmärk on lisaks teadusele ka uue ja ülivõimsa materjaliuuringute vahendi pakkumine kommerts-eesmärgil.

Sihipärase teabe jagamise, sh hangete ja tellimuste edastamise ning võrdsete võimaluste huvides on kõigis 17 ESSi partnerriigis loodud tööstuskontaktametniku ametikoht. Eestis täidab seda ametikohta TÜ füüsika instituudi tööstussuhete ekspert Ott Rebane. „Lisaks teabe edastamisele kuulub minu töökohustuste hulka ka teadus- ja arendusasutuste ning ettevõtete sobitamine konsortsiumiteks nii Eestist kui mujalt, kui näiteks mõne tööpaketi eesmärgi täitmisel on vajalik ja võimalik leida üksteist täiendavad osapooled,“ rääkis Rebane. Ühe eesmärgina toob Rebane välja ka kommunikatsiooni suunamise Eesti ettevõtetele ning teadus- ja arendusasutustele seoses käimasolevate hangete ja võimaluste kohta teiste Euroopa suurte teadustaristu objektide juurest, nagu CERN, ITER, MAX IV Lab.

Euroopa Neutronallika (ESS) üks suurimaid eesmärke on ka materjaliuuringute võimaldamine. „Nimelt võimaldavad neutronid „vaadata“ kergemaid aatomeid nagu vesinik, mille tulemusena saame paremini näha just mikro- ja nanoskaalas orgaaniliste jms „pehmete“ materjalide ja bioloogiliste objektide struktuuri,“ sõnas Rebane. Neutronallika impulss-iseloomu tõttu on ka aeglahutusega protsesside uurimine võimalik: „Näiteks saab neutronite abil näha töötava automootori sisse, et jälgida küttesegu põlemise etappe ning seda nähtu põhjal efektiivsemaks muuta.“

Lisaks on Lundi teaduslinnakus ehitusjärgus ka suur MAX IV Lab sünkrotronkiirguse allikas, mis võimaldab paremini uurida hoopis raskemaid elementidest koosnevaid objekte. „Seega on mõne aasta pärast ühes linnakus võimalik saada kaks üksteist täiendavat uuringutulemust materjalide ja objektide (mikro)struktuurist. On väga võimalik, et materjaliteaduses ning materjalide efektiivsemal kasutamisel annab see suure - olgugi et kaudse - tõuke ja eelise kogu Euroopa majandusele,“ sõnas Rebane.

Rohkem infot Euroopa Neutronallika (ESS) ja koostöövõimaluste kohta leiab ESS-i kodulehelt.

Lisainfo: Ott Rebane, Tartu ülikooli füüsika instituudi tööstussuhete ekspert, Eesti ESS tööstussuhete ekspert, tel: 56 299 145, e-post: ott [dot] rebane [ät] ut [dot] ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5150