Sel suvel, 30–31. augustil toimub üheksateistkümnendat korda rahvusvaheline geenifoorum "Genoomika meditsiini edendamisel". Konverents toimub Tartus, Dorpati konverentsikeskuses ning ürituse programm ja registreerumine on veebilehel geneforum.ee.
Tänavu on teemade ring mitmekülgne. Konverentsi programmis on ettekandeid personaalmeditsiini arengutest ja rakendustest tervishoius, sh geneetiliste riskide hindamisest ja rakendusest meditsiinis. Lisaks on ettekandeid farmakogeneetilistest uuringutest ja meetoditest, mis aitavad leida uusi individuaalseid vähiravimeid. Tähelepanu pööratakse sellele, kuidas inimese mikrobioom koos meie enda genoomi ja keskkonnafaktoritega mõjutab meie tervist ning milline on evolutsiooniliste tegurite mõju haiguste tekkimisel. Metaboolsete haiguste näitel käsitletakse nii spetsiifiliste geenide mõju kui ka kompleksseid geenidevahelisi interaktsioone. Samuti räägitakse soospetsiifilistest mõjudest.
Konverentsi peaesinejad on Dr Dan Roden (Vanderbilt University) ja Dr Heidi Rehm (Broad Institute) USA-st. Dr Roden räägib oma ettekandes, kuidas tänu suurtele biopankadele on toimunud kiire genoomika areng, mis on võimaldanud personaalmeditsiini arenemist. Dr Rehm kõneleb sellest, kuidas on võimalik uusi geneetilisi avastusi rakendada kliinilises diagnostikas.
Dr Peer Bork (EMBL, Saksamaa) ja Dr Alexanda Zhernakova (Groningen University, Holland) annavad oma ettekannetes ülevaate, mil viisil mikroobide maailm mõjutab meie tervist ning millised on selle uurimisvaldkonna kõige uuemad suunad. Dr Mathew Garnett (Sanger, UK) tutvustab multi-oomika meetodite rakendamist vähirakkudel eesmärgiga leida uusi vähiravi sihtmärke.
Dr Henk-Jan Guchelaar (Leiden University, Holland) ja Dr Lili Milani (Tartu University) räägivad farmakogeneetika uuringutest ja nende rakendustest meditsiinis. Dr Iain Mathieson (Pennsylvania University, USA) selgitab, kuidas evolutsioonilised tegurid mõjutavad komplekshaiguste jaoks arvutatud polügeenseid riskiskoore ja milline on nende riskiskooride mõju erinevates populatsioonides.
Varajase registreerumise tähtaeg on 31. mail. Registreerimine konverentsile lõpeb 10. augustil.
Lisateave: Maris Väli-Täht, TÜ genoomika instituudi projektijuht, 5662 1301 maris.vali-taht [ät] ut.ee