28. mail kell 16 avatakse Kuressaare linnuse bastionikäigus Martin Rattase koomiksitel põhinev rändnäitus “See oli siis, kui Soome läksime". Koomiksinäitus toob esile eestlaste lood Soome minemisest, seal kohanemisest ja tagasitulekust. Näituse avamisele järgneb ettekandeõhtu ning esitletakse katkendeid Moonika Siimetsa valmivast samateemalisest dokumentaalfilmist.
Ida-Soome Ülikooli ja Tartu Ülikooli uurijad on projekti „Liikuv ebavõrdsus: hargmaised pered Eestis ja Soomes” jooksul uurinud Eesti-Soome vahel liikuvaid perekondasid ning kogunud erinevas vanuses eestlaste isiklikke lugusid. Näitus kajastab nii mahajääjate, rändajate ja tagasitulijate elukäike ning räägib lugusid, kuidas on ikkagi Soomes elamine neid ja nende peret mõjutanud.
Projektijuht, Ida-Soome Ülikooli ühiskonnapoliitika professor Laura Assmuth selgitas, et eestlased on ülekaalukalt suurim välismaa kodanike grupp Soomes, aga sellele vaatamata otsekui nähtamatud. „Eestlasi on Soomes nii palju, et nende kohalolek on muutunud iseenesest mõistetavaks. Nad ei tee endast numbrit, ei esita suuri nõudmisi, vaid käivad tööl ja koolis,“ kommenteeris Assmuth.
Projekti tulemusena ilmub ka Soomes elavate eesti laste lugusid koondav lasteraamat „Minu kaks kodumaad“, mis innustab kahe riigi vahel liikuvaid perekondi lastega rändeteemadel rääkima. Laste lood kannavad endas ehedaid tundeid huumorist ja rõõmust kurbuseni, annavad edasi peresoojust ja igatsustunnet ning tõestavad taaskord, kui tähelepanelikud on lapsed ja mida nad riikide vahel rännates märkavad ja meelde jätavad.
Aasta pärast linastub režissöör Moonika Siimetsa samateemaline dokumentaalfilm. Käesoleval suvel saavad Jõgeva ja Pärnu rikkamaks ühe suure Martin Ratase seinamaalingu poolest.
Näitus avatakse 28. mail kell 16 Kuressaare linnuse bastionikäigus ettekandeõhtuga, kus räägitakse Soomes elamisest ja töötamisest ning näeb ka Moonika Siimetsa dokumentaalfilmi originaalkaadreid. Näitus jääb üles 30. septembrini.
Projekti „Liikuv ebavõrdsus: hargmaised pered Eestis ja Soomes” rahastab Kone Sihtasutus.
Lisateavet saab lugeda projekti veebilehel
Lisateave:
Keiu Telve, TÜ etnoloogia osakond, doktorant, 5384 3779, keiu.telve [ät] gmail.com
Pihla Siim, TÜ Eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, nooremteadur, 527 7937, pihla.siim [ät] ut.ee