17.–21. juunini toimub Tartu Ülikooli füüsika instituudis teine rahvusvaheline konverents „Gravitatsiooni geomeetrilised alused“, mis toob kokku üle 60 teoreetilise füüsiku ja matemaatiku ligi 20 riigist.
Einsteini üldrelatiivsusteooria, mis kirjeldab gravitatsioonijõudu matemaatiliselt aegruumi kõveruse kaudu, seletab paljusid astronoomilisi nähtuseid ning on hiljuti saanud hiilgavad kinnitused gravitatsioonilainete avastamise ja musta augu ülesvõtte kujul. Ometi tõstatavad kosmoloogias seni lahenduseta tumeaine ja tumeenergia probleemid võimaluse, et üldrelatiivsusteooria on vaid osa mingist üldisemast teooriast, mille märgatavad efektid avalduvad universumi käitumises alles siis, kui vaatleme seda ülisuurtes mastaapides.
"Osakestefüüsika, kosmoloogia ja gravitatsiooniteooria standardmudelite kokkusobitamine universumi terviklikuks kirjeldamiseks ei anna päris kooskõlalist pilti. See ajendab uurijaid minema tagasi gravitatsiooni geomeetriliste aluste juurde ja süstemaatiliselt kaaluma kõiki matemaatilisi alternatiive," selgitas teemapüstitust konverentsi üks korraldajatest, Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika vanemteadur Manuel Hohmann.
Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli füüsika instituudi teoreetilise füüsika labor ja see on osa tumeda universumi tippkeskuse tegevusest, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. Konverentsile kutsutud esinejate hulgas on näiteks prof Fawad Hassan (Stockholmi Ülikool), prof Lavinia Heisenberg (ETH Zürich), prof Jutta Kunz (Oldenburgi Ülikool) ja prof Derek Wise (St. Pauli Concordia Ülikool).
"Tartu on kujunenud gravitatsiooniteooria rahvusvaheliselt arvestavaks keskuseks ning on hea meel näha, et kahe aasta järel on hulk erialaspetsialiste ja noori uurijaid taas leidnud võimaluse koos meiega universumi mõistatustesse süüvida," sõnas Tartu Ülikooli füüsika instituudi asedirektor Laur Järv, kes on samuti konverentsi korraldaja.
Populaarteaduslikul tasemel on kõigil huvilistel võimalik gravitatsiooniga seotud problemaatikast aimu saada avalikul loengul, mis toimub teisipäeval, 18. juunil kell 18 Tartu vanas tähetornis. Professor Lavinia Heisenberg tutvustab teemat inglise keeles pealkirja "Our Dark Universe" all.
Rohkem infot on konverentsi veebilehel.
Lisateave: Laur Järv, TÜ teoreetilise füüsika vanemteadur ja TÜ füüsika instituudi asedirektor, 5341 6324, laur.jarv [ät] ut.ee