Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5266

Digimeetodite evangelisti loeng avab digimeetodite suvekooli

$
0
0

Juba teist aastat järjest toimuvale digimeetodite suvekooli koguneb üle saja humanitaaria- ja sotsiaalteaduste doktorandi ning juhendaja, kes asuvad rahvusvaheliselt tunnustatud teadlaste näpunäidete järgi avastama erinevate digimeetoditega kaasnevaid andmekogumise- ja -analüüsivõimalusi. Suvekooli avab Amsterdami Ülikooli uue meedia ja digitaalkultuuri professor Richard Rogersi loenguga „Sotsiaalmeedia: edevusmõõdikutest kriitilise analüüsini“. 

26.-29. augustil Tartus toimuva interdistsiplinaarse digimeetodite suvekooli eesmärk on anda osalejatele ülevaade uusimatest analüüsimeetoditest, analüüsitehnikatest ja metodoloogilistest põhimõtetest seoses digitaalse pöördega sotsiaal- ja humanitaarteadustes. Suvekoolis osalevad Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Maaülikooli ja EBSi sotsiaal- ja humanitaarteaduste doktorandid ja nende juhendajaid, kes saavad tunnustatud rahvusvaheliste ja kodumaiste ekspertide juhendamisel proovida erinevaid digitaalseid andmekogumise-, andmeanalüüsi- ja andmekasutuspraktikaid.

Nelja päeva vältel saavad huvilised täiendada oma teadmisi näiteks sotsiaalmeedia narratiivide analüüsi, tekstikaeve, digitaalse etnograafia, pilgujälgimise, stilomeetria ja veel mitmete erinevate digimeetodite vallas. Suvekoolis pakutavad kursused peegeldavad kõige hiljutisemaid suundi ja muutuseid sotsiaal- ja humanitaarteadustes nagu näiteks kognitiivne pööre, mis keskendub inimeste tajude uurimisele.  

Suvekooli ühe eestvedaja, digihumanitaaria ja infoühiskonnakeskuse juhataja, eesti keele vanemteaduri Liina Lindströmi sõnul annab suvekoolis osalemine doktorantidele ja juhendajatele hea võimaluse uute meetodite õppimiseks ning varasemate teadmiste kinnistamiseks, aga ka julgust uusi meetodeid enda uurimistöös katsetada. „Humanitaaria andmed on oma olemuselt väga heterogeensed ning uued digimeetodid võimaldavad humanitaarteadlastel leida uusi tööriistu, mille abil oma uurimishuvisid teostada. Hea meel on näha, et huvi selliste uute meetodite vastu meie humanitaaride hulgas aina kasvab“, sõnas Lindström. 

 „Suvekooli pakub suurepärast võimalust tunnustatud ekspertide juhendamisel ise erinevaid digimeetodeid läbi proovida. Suvekooli avaloengu peab näiteks vaieldamatult üks maailma tunnustatumaid ja legendaarsemaid digimeetodite evangeliste, Amsterdami Ülikooli uue meedia ja digitaalkultuuri professor Richard Rogers“, rõõmustab suvekooli kaaskorraldaja, meediauuringute professor Andra Siibak.

„Suvekooli temaatiline fookus on mitmekesine ning annab osalejatele võimaluse nii arvutuslike, kvalitatiivsete ja segameetodite omandamist, kuid ka pöörab tähelepanu sellele, et andmed pole neutraalne nähtus ning võivad luua ühiskonnas teatud korratusi, ’katkestusi’, rõhutab doktorikooli kaaskorraldaja TÜ andmeuuringute vanemteadur ja TTÜ suurandmete kaasprofessor Anu Masso.

„Lisaks mitmetele välismaistele külalisõppejõududele on tänavu suvekoolis enda teadmisi ja kogemusi jagamas ka mitmed Eesti teadlased. Loodame korraldajatena, et traditsiooniks saanud suvekool aitab kasvatada neile trendiloojatele väärilist järelkasvu“, lisab digihumanitaaria projektijuht Andres Kimber.

Digimeetodite doktorikooli korraldatakse Tartu Ülikooli digihumanitaaria ja infoühiskonna keskuse initsiatiivil ning keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikooli; käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli; majandusteaduste ja innovatsiooni doktorikooli ja kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli koostöös. Suvekooli toetab Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA.

Täpsem info: https://digitalmethods.ut.ee/  

Lisateave:
Liina Lindström, eesti keele dotsent, vanemteadur, liina.lindstrom [ät] ut.ee, 513 8446
Andres Kimber, digihumanitaaria projektijuht, andres.kimber [ät] ut.ee, 5663 6564
Andra Siibak, meediauuringute professor, andra.siibak [ät] ut.ee, 517 4146
Anu Masso, TÜ andmeuuringute vanemteadur, TTÜ sotsiaalteaduslike suurandmete kaasprofessor, anu.masso [ät] ttu.ee, 5566 4578


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5266