29.–31. jaanuarini toimus Tartu Ülikooli spordihoones Baltimaade suurim ärifestival Startup Day, mis tõi kokku üle 120 maailmatasemel esineja ja rohkem kui 4000 osalejat 60 riigist. Festivali peakorraldajad olid Tartu Ülikooli majandusteaduskonna üliõpilased ja vilistlased. Esinejate, võistlejate, korraldajate ja vabatahtlikena osales festivalil umbes 200 ülikooli teadlast, spetsialisti ja (välis)üliõpilast. Järjekorras neljas Startup Day oli väga edukas ja tõi kokku erakordselt suure hulga inimesi.
Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse egiidi all toimus juba kolmandat korda Spotlighti laval teemaplokk Science to Business, kus vahetati rahvusvaheliste partneritega kogemusi teaduspõhiste ettevõtete loomisel ja mõtestati ülikoolide rolli selles. Arvutiteaduse instituut ja Tartu Ärinõuandla pakkusid tootmisettevõtetele kõrgetasemelist tööstuse digiteerimise ja küberturvalisuse programmi. Tartu Ülikooli grandikeskus tõi lavale Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi programmides osalejad, kes tutvustasid rahastusvõimalusi oma äriidee arendamiseks Euroopa Liidu kaasabil.
Startup Dayl valiti välja idufirmad, kes hakkavad osalema Tartu Teaduspargi uues teaduspõhiste ettevõtete inkubaatoris. Üks valitutest on Tartu Ülikooli teadlaste idufirma SPEL, mis kasvas välja Tartu Ülikooli fotoonika laborist ja arendab sõidukite innovaatilist lidarisüsteemi. Tartu Teaduspargi loodud kaheaastane inkubatsiooniprogramm „S2B Launchpad“ on mõeldud meeskondadele või idufirmadele, kellel on nutikas, arendatav ja osaliselt teostatud idee, mida on võimalik klientide peal katsetada. Kõige olulisem on selle juures meeskonnatöö ning soov liikuda kiiresti ja keskendunult ideest tooteni ning sealt edasi klientide ja investoriteni.
Tartu Ülikooli ettevõtluse õppetooli kursustel osales tänavu 900 tudengit, kes arendasid õppetöö käigus äriideid. Startup Day Tartu Ülikooli esitluslaval tutvustas oma äriideed üle 30 tudengimeeskonna, kellest jõudis lõppvõistlusele üheksa. Võistluse võitis Gerifix ideega pakkuda eakatele personaalset nõustamist, meditsiinilist ja tehnilist tuge, et nad saaksid nautida mugavat elu omas kodus.
Äriideede arendusprogrammi Starter finaali pääses kokku kuus parimat meeskonda Tallinnast ja Tartust. Tartut esindasid tiimid io_developers ja CommuniCare, kellest viimase valis rahvusvaheline žürii võitjaks ja kes pälvis 2019. aasta parima Starteri tiimi tiitli ning piletid mainekale ärifestivalile Arctic15. CommuniCare sai alguse Startup Labist, kus tekkis idee luua vabatahtlike võrgustik, et pakkuda hooldekodudes elavatele eakatele seltsi ja suhtluskaaslasi. Tiimiliikmed tunnevad võidu üle uhkust. „Esikoht andis meile kõvasti hoogu ja julgust juurde. Järgmisena tuleb saavutada äriideede võistlusel Ajujaht võimalikult kõrge koht. Praegu oodatakse meid oma teenusega juba teistesse Eesti linnadesse ja erinevatesse riikidesse,“ ütles CommuniCare'i kaasasutaja Siim Aksel Amer.
Rahvusvahelisel ülikoolide hargettevõtete võistlusel „Nordic Pitchmatch“ tutvustasid oma ideid ettevõtted Eestist, Soomest, Lätist ja Saksamaalt. Rändkarikas jäi seekord jälle Tartusse. Eelmise aasta võitja Ivar Kruusenberg ettevõttest PowerUp Technologies andis karika edasi Kaupo Voormansikule, kes tegutseb ettevõttes KappaZeta Ltd.
Lisateave: Aitel Käpp, TÜ turundus- ja kommunikatsioonijuht, 737 6531, aitel.kapp [ät] ut.ee