Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4998

Uuring: abikaugetes piirkondades on elaniku kohta keskmisest vähem tulekahjusid

$
0
0

Tartu ülikooli sotsiaalteadlike rakendusuuringute keskus RAKE uuris tuleohutusjärelevalve, ennetustöö ja päästetöö korraldust ja erinevate meetmete tulemuslikkust abikaugetes piirkondades. Uuringust selgus, et abikaugetes piirkondades ei esine elaniku kohta keskmisest rohkem tulekahjusid kui teistes piirkondades.

RAKE valminud uuringus analüüsitakse, kuidas on päästeteenus tagatud ligi 90 000 inimesele, kes elavad Eestis abikaugetes piirkondades ehk asulates, kuhu jõudmiseks kulub riiklikul päästekomandol rohkem kui 15 minutit. Uuringu raames läbiviidud päästesündmuste statistika analüüs viitab, et abikaugetes piirkondades esineb elaniku kohta keskmisest vähem tulekahjusid, samuti on madalam tulekahjudes hukkunute ning vigastatute arv. “Päästevaldkonna asjatundjatele ei ole tulemus üllatuseks, kuna nende sõnul on abikaugete piirkondade elanikud üldjuhul hoolsamad, sest teavad, et õnnetuse korral on abi kohalejõudmine ajakulukam,“ räägib tulemustest üks uuringu läbiviija Uku Varblane.

Uuringu käigus selgitati välja, mida on võimalik ja otstarbekas abikaugetes piirkondades tuleohutuse suurendamiseks teha. „Kõige olulisem on tuleõnnetusi vältida, seetõttu tuleks suurendada ennetustegevuste mahtu,“ sõnab Varblane. Samuti on Varblase sõnul oluline selgitada, kuidas tulekahju korral käituda ning suurendada abikaugete piirkondade inimeste endi esmast tulekustutusvõimekust. Selgub, et lisaks ennetustegevustele on oluline roll vabatahtlikel ning erinevate partnerite – kohalike omavalitsuste esindajate, sotsiaaltöötajate, vabatahtlike – aktiivsemal koostööl.

Siseministeeriumi kriisi- ja päästereguleerimispoliitika osakonna nõuniku Martin Lambingu sõnul andis uuring ministeeriumile infot, millistele tegevustele tuleks enam tähelepanu pöörata. „Uuring näitas, millised ennetustegevused omavad paremat efekti abikaugetes piirkondades tuleohutuse tagamiseks,“ sõnab Lambing, tõdedes, et uuringu tulemusi saab edaspidiselt rakendada peamiselt erinevate ennetustegevuste planeerimisel. „Kuigi abikaugetes piirkondades on elaniku kohta keskmisest vähem tulekahjusid, ei tohi neid piirkondasid vähem tähtsustada. Elanikele positiivset mõju omavad ennetustegevused peavad olema jätkusuutlikud,“ räägib Lambing.

Uuringuraporti leiad TÜ RAKE veebilehelt.

Lisainfo: Uku Varblane, RAKE projektijuht, uuringu läbiviija, tel: 737 6378, e-mail: uku [dot] varblane [ät] ut [dot] ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4998