Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatorite võrgustiku hindamispaneel toimus esmakordselt virtuaalselt ja selle korraldas Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia). Inkubatsiooniprogrammi võeti vastu neli kosmosetehnoloogia idufirmat. Koos vilistlaste ja eelmisel nädalal lepingu sõlminud ettevõtetega on inkubaatoriga liitunud 15 iduettevõtet.
Eesti paistab Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatorite võrgustikus silma proaktiivsuse ja lahendustele orienteeritusega. „Tänapäeva tehnoloogiad võimaldavad viia läbi veebipõhiseid koosolekuid ja konverentse, mistõttu ei pea hindamispaneeliks enam füüsiliselt kogunema,“ selgitas äriinkubaatori juht ja Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits.
Inkubatsiooniprogrammi valiti nelja meeskonna ideed:
- Skudo OÜ arendab raudvaralist krüpteerimislahendust, mida on võimalik kasutada turvaliseks andmeedastuseks satelliitidelt droonideni.
- Skycorp OÜ arendab autonoomseid uue põlvkonna pikamaa droone, mis kasutavad vesinikkütust.
- Krattworks OÜ tegeleb autonoomse süsteemi loomisega metsatulekahjude jälgimiseks, kombineerides selleks kaugseiret droonidega.
- ESTIMO-GNSS OÜ arendab odavamat alternatiivi praegustele GNSS põhistele ehitiste strukturaalse jälgimise lahendustele. Nende lahendus võimaldab millimeetritäpsusega 6D positsioneerida nii seisvaid kui ka pidevas muutumises olevaid objekte.
„Taotlusvoorus osalenud meeskonnad lahendavad olulisi maapealseid probleeme kasutades innovaatiliselt kosmosetehnoloogiad või -süsteeme,“ võttis hindamispaneeli tulemused kokku inkubaatori tegevjuht Sven Lilla. Ta lisas, et Eesti iduettevõtetel on jätkuvalt uuendusmeelseid ideid ning huvi kasutada kosmoselahendusi nende teostamiseks.
Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 20 kosmose äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Tänaseni on võrgustik toetanud üle 700 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20-nel Eesti kosmose idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toote arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid.
ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus.
ESA BIC Eesti konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.
Rohkem teavet ESA BIC Eesti kohta saab lugeda veebilehelt.
Lisateave: Kadri Arrak, SA Tartu Teaduspark, turundus- ja kommunikatsioonijuht, 515 6907, kadri.arrak [ät] teaduspark.ee