Koroonaviiruse levik nii Eestis kui ka mujal maailmas jätkub ja selle vältimiseks on endiselt parim viis iga inimese vastutustundlik käitumine. Soovime, et lähenev õppeaasta algaks ja mööduks Tartu Ülikoolis võimalikult tavapäraselt.
Oleme kirja pannud soovitused ja nõuanded selle kohta, kuidas koroonaviiruse leviku tingimustes üksteist hoida. Olulisemad neist on järgmised:
- suure koroonaohuga riikidest naastes tuleb pidada kinni Välisministeeriumi kehtestatud liikumispiirangutest;
- töö- ja õpikeskkonnas tuleb hoida teiste inimestega vahet ja järgida hügieenireegleid, et vähendada viiruse edasikandumise tõenäosust;
- ka kergete viirushaiguse tunnustega tuleb jääda koju.
Õppekorraldus
- Õppetöö on vajaduse korral auditoorne ja võimaluse korral vähemalt osaliselt e-õppe vormis. Arvestama peab, et õppetöös osalemiseks tuleb kasutada senisest enam infotehnoloogilisi vahendeid. Kui haigestumine suureneb, peame olema valmis e-õppe osakaalu kasvuks.
- Täpne otsus õppetöö vormi ja alguse kohta tehakse sõltuvalt õppekavast. Õppetöö ümberkorraldamisest teavitab õppejõud ainesse registreerunud üliõpilasi ja muudatused tuleb lisada ÕIS-i.
- Oluline on panna kõik üliõpilased mõistma, et haigustunnustega ei tohi õppetööle tulla. Samuti peab neil olema selge ja teada, millised on puudumise korral aine läbimise nõuded.
- Õpinguid alustavate välisüliõpilaste ja -külalisüliõpilaste tulemisel Eestisse arvestame olukorda ja oleme paindlikud. Ingliskeelsete õppekavade puhul võimaldame üliõpilastel, kel on raskusi Eestisse tulekuga, osaleda õppes veebipõhiselt.
Töökorraldus
- Juhid ja töötajad leiavad koostöös lahendused, mille puhul arvestatakse nii ülikooli kui ka töötaja huve ja tagatakse kõigile turvaline töökeskkond.
- Läbi tuleb mõelda, kas ja kuidas on eri ametikohtadel vajaduse tekkides võimalik korraldada kodukontoritööd.
- Kaugtööd tegevatele inimestele tuleb luua võimalus osaleda koosolekutel elektrooniliselt.
- Vajaduse korral tuleb klientide ja üksuseväliste isikutega kokkupuutumist eeldavate tööde jaoks luua eraldi turvalised töökohad.
- Eelistada tuleks paberivaba asjaajamist ja edastada dokumendid elektrooniliste kanalite kaudu.
Reisimine
Kui olete käinud reisil, jälgige kindlasti Välisministeeriumi kodulehel olevat loetelu riikidest, kust saabudes kehtib 14-päevase eneseisolatsiooni nõue. Kuna epidemioloogiline olukord muutub kiiresti, tasub välisreisi planeerides arvestada võimalusega, et Eestisse tagasi jõudes tuleb järgida liikumispiiranguid.
Võimalik nakatumine
- Nakatumiskahtluse korral tuleb helistada nõu saamiseks oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearsti juurde kohale minekut tuleb vältida.
- Testitulemusi oodates või positiivse tulemuse korral tuleb nakkushaiguse edasise leviku tõkestamiseks püsida kodus.
- Teave COVID19-ga nakatumise kohta kuulub eriliigiliste isikuandmete hulka, mida ei ole lubatud edastada, kui nakatunu sellega ei nõustu. Julgustame töötajaid ja üliõpilasi siiski ülikoolile teada andma, kui nad osutuvad viirusekandjaks või on viirusekandja lähikontaktsed. Teabe kiire jagamine aitab meil tõkestada ülikoolis võimalikku viiruse levikut ja vähendada teadmatusest tulenevat segadust.
- Kui koroonaviirusesse nakatub või lähikontaktseks osutub töötaja, soovitame tal tungivalt teavitada oma vahetut töökorraldajat. Vahetu töökorraldaja edastab teabe akadeemilisele sekretärile Tõnis Karkile, kes on ülikoolis Terviseameti kontaktisik.
- Kui koroonaviirusesse nakatub või lähikontaktseks osutub üliõpilane, soovitame tal tungivalt teavitada oma õppekorraldusspetsialisti või programmijuhti, kes edastavad teabe akadeemilisele sekretärile.
- Seejärel otsustavad akadeemiline sekretär, valdkond ja Terviseamet ühiselt, millised abinõud on vaja õppetöös ning õppe- ja tööruumides tarvitusele võtta.
Terminid
- Viirusekandja on inimene, kelle viiruseproov on positiivne. Diagnoosi saamisest kuni terveks tunnistamiseni ei tohi ta elukohast lahkuda.
- Viirusekandja lähikontaktne on inimene, kes on viibinud viirusekandjaga ühes ruumis vähemalt 15 minutit ja vähem kui kahe meetri kaugusel. Lähikontaktne peab viibima 14 päeva eneseisolatsioonis, isegi kui tal ei ole ühtegi haigustunnust. Lähikontaktseid selgitab välja ja teavitab Terviseamet.
Kontaktid
Tõnis Karki (akadeemiline sekretär, Terviseameti Tartu Ülikooli kontaktisik), 529 7917
Peeter Liik (turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja), 5554 8206
Riiklik koroonaviiruse infotelefon 1247
Riiklik koroonateabe veebileht www.kriis.ee