Tartu Ülikooli, Slovakkia Tehnikaülikooli, Patrase Ülikooli ja tehnoloogiaettevõtte Spinea koostööprojektist „Interaktiivne tootmine koolides“ võttis osa üle 600 gümnasisti ja õpetaja. Projekti eesmärk oli äratada noorte huvi tootmise ja innovatsiooni vastu, mille tulemusena kasvaks nende teadlikkus tehnikavaldkonnast ja selle tulevikuvõimalustest.
Euroopa tootmissektori selle sajandi üks suuremaid probleeme on vajalike oskustööliste puudus. Tootmissektor pakub Euroopa Liidus tööd enam kui 32 miljonile inimesele ja on üks majanduse alustalasid. Sellest hoolimata on uue põlvkonna töötajaid keeruline sektorisse meelitada – peamiselt tingituna noorte iganenud eelarvamustest.
Viimaste kümnendite jooksul on sektor aga läbi teinud märkimisväärse tehnoloogilise arengu ja pakub töötajatele karjäärivõimalusi kõikidel haridusastmetel. Tööstus on tehnoloogilise innovatsiooni teenäitaja, mistõttu on kaalukas osa ka kõrgharidusega spetsialistidel ja teadlastel.
Projekt „Interaktiivne tootmine koolides“ algatati eesmärgiga suurendada noorte huvi tootmise ja innovatsiooni vastu. Sellest võttis osa kokku üle 600 gümnasisti ja õpetaja Eestist, Kreekast ja Slovakkiast, omandades uusi praktilisi oskusi ja uurides tootearenduse eri tahke.
Osalejad tutvusid nii robootika, virtuaal- ja liitreaalsuse kui ka 3D-printimisega, et paremini mõista ja luua seoseid päris tootmisprotsessidega. Veebiseminaride ja töötubade põhjal koostati ka parimate tavade kogumik, mida saab kasutada edasistes õppeprojektides.
Projekti tulemusena suureneb noorte teadlikkus tehnikavaldkonna ja selle tulevikuvõimaluste kohta, kasvab tehnoloogiateadusi õppivate õpilaste ja üliõpilaste arv ning tootmisettevõtetes tööd alustavate oskustöötajate hulk. Seeläbi aitavad projektis osalenud riigid kaasa innovatsioonile.
Projekti „Interaktiivne tootmine koolides“ algataja ja rahastaja on Euroopa uuenduslike tootmistehnoloogiate koostöövõrgustik EIT Manufacturing. Projektis osalesid kolm Euroopa ülikooli – Kreeka Patrase Ülikool, Slovakkia Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool – ning Slovakkia tehnoloogiafirma Spinea. Projekti materjalide ja tulemustega on võimalik tutvuda kodulehel www.manufacturing4schools.eu.
Võrgustikku EIT Manufacturing kuulub 50 Euroopa juhtivat asutust era-, haridus- ja teadussektorist. 17 riigi partnerid lisavad unikaalset väärtust kohalikele toodetele ja teenustele, aidates luua kogu maailmas kestlikku tootmissektorit.
Lisateave: Heilo Altin, Tartu Ülikooli robootika spetsialist, heilo.altin [ät] ut.ee
Image may be NSFW.
Clik here to view.Image may be NSFW.
Clik here to view.