Täna, 3. aprillil kell 15 kaitseb Tartu ülikoolis (Puusepa 8) oma doktoritöö „Keskealiste meeste reproduktiivfunktsioon: seos eesnäärme, elustiili faktorite ja paari viljatusega“ TÜ arstiteaduskonna doktorant, uroloogKristo Ausmees. Doktoritööst selgub, et keskealise mehe viljakusnäitajad ei sõltu ainult vanusest, vaid ka elustiili mõjuritest, sh kehaline aktiivsus ning varem põetud suguhaigused.
Mehe reproduktiivtervise uuringutele pööratakse kogu maailmas järjest rohkem tähelepanu. Üheks põhjuseks on sündivate laste vanemate keskmise vanuse tõus arenenud riikides, mida mõjutavad hariduslikud ja tööalase karjääriga seotud otsused ning meeste soov saada isaks läbi uue partnersuhte. Teiseks põhjuseks on kehavälise viljastamise meetodite kättesaadavuse paranemine ja odavnemine, mis mõjutab eelkõige eelnevalt lastetute paaride reproduktiivsusega seotud otsuseid.
„On teada, et umbes 15 protsenti fertiilses eas olevatest paaridest on viljatud. Neist umbes ¼ juhtudest on põhjused ainult mehepoolsed. Mehe viljakusnäitajaid mõjutavad teadaolevalt veresoonkonna-, hormonaalsed- ja ainevahetushaigused, organismi anatoomilised ja füsioloogilised muutused ning paljud elustiili- ja keskkonnafaktorid,“ arutles doktoritööd kaitsev Kristo Ausmees.
Vanus on ka üks olulisemaid eesnäärmemahu suurenemise ja urineerimishäirete tekkega seotud riskifaktoreid. Ligi 50% viiekümne-aastastest meestest kurdab urineerimisega seotud kaebuste üle, alates viiekümnendatest eluaastatest tõuseb urineerimiskaebustega meeste osakaal 10% ühe eludekaadi kohta. „Hetkel puuduvad teadaolevalt uuringud eesnäärmemahu suurenemise, alumiste kuseteede kaebuste ning meeste reproduktiivfunktsiooni seoste kohta. Seetõttu on üha olulisem uurida tegureid, mis mõjutavad vanemate meeste seemnevedeliku kvaliteeti ja sellega seotud viljakusnäitajaid,“ tõdes Ausmees.
Käesolevas uuringus oli fookuses 45-aastaste meeste viljakusparameetrid ning neid mõjutavate tegurite avaldumine. Uuringu tulemusena selgus, et keskealise mehe viljakusnäitajad ei sõltu ainult vanusest, vaid ka seonduvatest elustiili mõjuritest, näiteks kehaline aktiivsus ning varem põetud suguhaigused. Samuti leiti uuringus, et keskealiste meeste seemnevedeliku kvaliteet langeb seoses eesnäärme suurenemise ning urineerimisprobleemide tõusuga. Sarnane seos avaldub uuringu alusel ka suguteede põletikuliste muutustega.
Uuring viidi läbi Tartu ülikooli kliinikumi androloogiakeskuses.
Tutvu Kristo Ausmehe doktoritööga TÜ raamatukogu DSpace keskkonnas. Doktoritöö juhendajad: Tartu ülikooli androloogia dotsent Margus Punab ja meditsiinilise mikrobioloogia dotsent Reet Mändar.
Lisainfo: Kristo Ausmees, Tartu ülikooli doktorant, uroloog, tel: 52 17 501, e-post: kristo [dot] ausmees [ät] ut [dot] ee.