Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5258

RAKE uuring selgitab, kui palju maksab lapse üleskasvatamine

$
0
0

Tartu ülikooli rakendusuuringute keskuse (RAKE) uurijad arvutasid välja, kui kalliks erinevas vanuses lapsed perele kuus lähevad ning millele kulutatakse kõige rohkem raha. Selgus, et beebidele ja 18-19 aastastele kulub raha pea kaks korda rohkem kui 7-10-aastastele. 18 aasta jooksul, mil laps jõuab täiskasvanuikka, kulub perel kokku keskmiselt 60 480 eurot.

Uuringust selgus, et keskmiselt läheb üks laps leibkonnale maksma 280 eurot kuus. Värske uuring pakub üsna detailset pilti selle kohta, kui palju eri vanuses lapsed maksma lähevad ja kuhu raha kõige rohkem kulub. Viimane selline näitaja arvutati ühe uuringu autori, RAKE analüütiku Marek Sammuli sõnul välja kümme aastat tagasi. Vaja oli uut põhjalikku raportit ja metoodikat, sest kulud on muutunud ja üksnes vana summa tarbijahinnaindeksiga korrigeerimisest ei piisa.

Lihtsustatult öeldes leiti lapse kasvatamise „hind” nii, et võrreldi lastetuid ja lastega leibkondi. Et analüüsis väljenduks peamiselt lapse jaoks vajalikud kulud, mitte aga see, kui palju rahakott kulutada võimaldab, jäeti valimist välja kõige vaesemad ja kõige rikkamad leibkonnad. Uuringusse kaasati perekonnad, kelle sissetulek ühe leibkonnaliikme kohta on suurem kui 306 eurot kuus, ent ei ületa 4000 eurot kuus. Kokku analüüsiti 11 297 leibkonda.

Uuringust selgus, et kõige kulukam on kasvatada üht last, iga järgmise lapse jaoks kulub vähem. Statistika näitab, et kui esimesele lapsele kulutab pere keskmiselt 333 eurot kuus, siis kahe lapse puhul on kulu väiksem, 283 eurot. Kõige kulukamad on lapsevanematele beebid. Kuni lapse aastaseks saamiseni kulub tema kasvatamiseks keskmiselt koguni 412 eurot kuus. Pärast seda hakkab summa veidi vähenema, ent pärast 8–10-aastaseks saamist jälle tõusma.

Kui 11–13-aastasele lapsele kulub keskmiselt 220 eurot kuus, siis 14–17-aastasele 314 eurot ja 18–19-aastasele juba 448 eurot. Kõige vähem, 194 eurot kuus kulutatakse 7–10-aastastele lastele. Põhjus peitub peamiselt selles, et lapse sündides on palju ühekordseid kulutusi, aga ka kalleid püsikulusid, teisalt on äsja kooli läinud lapse puhul kulud väiksemad, sest lasteaiatasu enam maksma ei pea ja vajadused ei ole veel nii suured kui näiteks teismelistel.

Ehkki võiks oodata, et laste puhul on suurimad riietele ja toidule tehtavad kulutused, läheb tegelikult kõige rohkem raha hoopis transpordile. Transpordi järel on teisel kohal vaba aja sisustamisele tehtavad kulutused. Siia alla käivad laste mängude ja harrastustega seotud kulutused (mänguasjad, muusika- ja sporditarbed), raamatud, ajakirjad, ajalehed, muuseumikülastused jms, mis on sageli seotud laste õppetööga, samuti suhteliselt kallite elektroonikaseadmete soetamine (arvutid, mp3-mängijad, muusikakeskused). Siia hulka loetakse mängud, mida soetavad rohkem lastega kui lasteta pered.

Tutvu uuringuga lähemalt RAKE kodulehelt.

Refereeritud 14.04.14 ilmunud Riin Aljase artiklist „Uuring: perekonnal kulub ühe lapse peale keskmiselt 280 eurot kuus, enim beebidele“ Eesti Päevalehes.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5258