TÜ Euroopa Liidu–Venemaa uuringute keskus (CEURUS) kutsub kõiki huvilisi kahe külalislektori loengutele Ukraina kriisi teemal. Loengud toimuvad 21. ja 23. aprillil kell 14.15–15.45 TÜ sotsiaal- ja haridusteadukonna hoones (Lossi 36-215).
„Nõukogude Ukraina lõpp. Kuidas edasi?“ Mykola Riabchuk (IWM, Viin)
21. aprill kl 14.15–15.45, Lossi 36-215
21. aprillil kõneleb Mykola Riabchuk hiljutiste sündmuste mõjudest Ukraina riigile ja ühiskonnale. Pärast kahte ebaõnnestunud katset nõukogude pärandist välja murda ja seada oma riik euroopalikule arenguteele üritavad ukrainlased taaskord lõpule viia 1989. aasta Ida-Euroopa revolutsioone. Asjaolu, et Ukraina ühiskond on viimase kahe aastakümne jooksul muutunud küllaltki avatuks ja pluralistlikuks, hõlbustab postkommunistlikke muutusi. Teisalt teevad ülemineku tunduvalt keerulisemaks eelmise režiimi poolt külvatud institutsionaalne ja majanduslik häving ning Venemaa enneolematu poliitiline, majanduslik ja sõjaline surve.
Mykola Riabchuk on poliitika- ja kultuurianalüütik Kiievis. Praegu on ta Viini humanitaarteaduste instituudi külalisteadur ja Ukraina riikliku teaduste akadeemia I. F. Kurase riigiteaduste ja etnorahvusluse uurimise instituudi vanemteadur. Varem on ta olnud Kiievis asuva Ukraina kultuuriuuringute keskuse vanemteadur. Ta on pidanud loenguid Columbias, Albertas, Varssavis ja Regensburgis ning saanud mitmeid stipendiume, sealhulgas Fulbrighti, Reutersi ja Milena Jesenska. Tema huvide hulka kuuluvad kodanikuühiskond, riigi/rahvuse ehitamine, natsionalism, rahvuslik identiteet ja postkommunistlik üleminek postsotsialistlikes riikides, eelkõige Ukrainas. Tema uusim raamat on „Gleichschaltung: Authoritarian Consolidation in Ukraine, 2010-2012.“
***
„Ukraina kriis: mõju rahvusvahelistele suhetele, turgudele ja normidele“ James Sherr, (Chatham House, London)
23. aprill kl 14.15–15.45, Lossi 36-215
23. aprillil analüüsib James Sherr konflikti välist mõõdet, keskendudes järgmistele küsimustele: mida Ukraina kriis tähendab ja mida võiks see meile öelda poliitilise ja majandusliku olukorra kohta maailmas? Mida tähendab see rahvusvaheliste suhete jaoks? Kuidas mõista põhitegijate (Venemaa, Euroopa Liit, USA) rolli ja motiive ja mida räägib nende käitumine meile rahvusvahelise süsteemi olukorrast?
James Sherr on kuningliku rahvusvaheliste suhete instituudi/Chatham House’i liige. Varem on ta olnud Chatham House’i Vene ja Euraasia uurimisprogrammi juht, ühendkuningriigi kaitseakadeemia teadur ning rahvusvaheliste suhete lektor Oxfordi ülikooli Lincolni kolledžis. Tema huvide hulka kuuluvad Vene Föderatsiooni välis- ja julgeolekupoliitika, Ukraina, NATO/EL-i laienemine ja Musta mere piirkond, julgeolekusektori reform postkommunistlikes riikides ning energiasuhted Venemaa, Ukraina ja EL-i vahel. Tema uusim raamat on „Hard Diplomacy and Soft Coercion: Russia’s Influence Abroad“.
Avalikke loenguid korraldab Tartu ülikooli Euroopa Liidu-Venemaa uuringute keskus (CEURUS). Keskuse kohta leiate lisateavet veebilehelt http://ceurus.ut.ee.
Lisainfo: Piret Ehin, TÜ võrdleva poliitika vanemteadur, tel: 737 5938, e-post: piret [dot] ehin [ät] ut [dot] ee.