Tartu ülikooli teadlaste osalusega projekti OILRISK raames on valminud töövahend ava- ja rannikumere reostustõrje operatsiooni juhtimisega seonduvate otsuste vastuvõtmiseks. TÜ teadlaste loodud OILRISK veebirakendus aitab hinnata Soome lahe võimaliku naftareostuse keskkonnariske.
„OILRISK veebi on edukalt katsetatud ja kasutatud mitmetel Eesti reostustõrjeõppustel nagu Pärispea nafta 2011 ning Puhas Meri 2012, mille peamisteks eesmärkideks oli harjutada naftatõrjeoperatsioonideks valmisolekut ning reageerimist koostöös erinevate kaasatavate ametkondadega,“ räägib TÜ Eesti mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja Robert Aps. Apsi sõnul kasutati antud õppustel OILRISK veebi erinevatest aspektidest lähtuvalt, mis võimaldas hinnata naftareostuse liikumist reaalsetes tingimustes ning erinevate naftatõrje stsenaariumite tõhusust ja kaasnevat ökoloogilist riski, et seeläbi vähendada võimalikke Soome lahe naftareostuste keskkonnakahjusid. OILRISK veebi rakendati ka 2012. aasta septembris 250 meetri pikkuse tankeri Kyeema Spirit Aegna saare juures madalikule sõidul tekkinud olukorra hindamiseks.
OILRISK veebirakendus võetakse kasutusele keskkonnaministeeriumi, siseministeeriumi ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas nii koolitustel, reostustõrje õppustel kui ka tegeliku kriisisituatsiooni olukorras. „Seniste praktiliste kogemuste põhjal on OILRISK veebirakendust hinnatud kui tõhusat abivahendit reostustõrje operatsioonide juhtimisel ning oluliste ja kriitiliste otsuste vastuvõtmisel kiiret reageerimist vajavates situatsioonides,“ räägib Aps.
Lisaks TÜ Eesti mereinstituudile osalesid projektis Helsingi ülikool, Aalto ülikool, Soome keskkonnauuringute instituut ja Kotka merendusuuringute keskus. OILRISK projekt on ellu viidud Euroopa Liidu Kesk-Läänemere Interreg IVA programmi ning keskkonnainvesteeringute keskuse rahastamise toel. Projekt „Mere keskkonnainfo kasutamine naftareostuse riski juhtimisel“ on ühtlasi Eesti merenduspoliitika rakendusplaani 2012-2015 meetme 6.2 - laevade ja sadamatega seotud keskkonnakoormuse vähendamine üks tegevusi ning väljundnäitajaid.
Kuula ka Robert Apsi intervjuud Kuku raadiole.
Lisainfo: Robert Aps, TÜ Eesti mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja, tel: 5062597, e-post: robert [dot] aps [ät] ut [dot] ee.