6. juunil toimub Tartu ülikoolis rahvusvaheline seminar, mis käsitleb Ukraina kriisi mõjusid, Euroopa Liidu idapartnerluse väljavaateid ning muutunud poliitilist, majanduslikku ja julgeolekuolukorda Euroopas.Seminar toimub Ülikooli 20 III korrusel algusega kell 9.
Seminar, mis kannab pealkirja „Euroopa Liit, Venemaa ja nende ühised naabrid uute reaalsuste künnisel“ tõukub tõdemusest, et tänavused sündmused Ukrainas on selgeks märgiks mitmete oluliste külma sõja järgsete püüdluste luhtumisest. Euroopa Liidu ja Venemaa strateegiline partnerlus on läbi kukkunud, Euroopa Liidu idapartnerlus ei ole andnud soovitud tulemusi. Demokratiseerumisprotsessid endise Nõukogude Liidu territooriumil on – väheste märkimisväärsete eranditega – liiva jooksnud. Demokraatliku ja rahumeelse Venemaa asemel seisab Lääs silmitsi naabriga, mis on seesmiselt repressiivne ning viljeleb agressiivset välispoliitikat. Rahvusvahelised suhted regioonis on pingestunud ning julgeolek vähenenud.
„Ukraina kriis ja sellega kaasnenud Euroopa Liidu ja Venemaa suhete halvenemine omab destabiliseerivat mõju naabritele ja naaberregioonidele, sealhulgas Läänemere piirkonnale,“ ütleb TÜ riigiteaduste instituudi külalisprofessor Andrei Makaritshev. „Sel kevadel Turus toimuma pidanud Läänemeremaade nõukogu tippkohtumise tühistamine, Venemaa taganemine kokkuleppest, mis kohustab teda jagama julgeolekualast informatsiooni Leeduga, ning kasvav surve relvastumiseks Läänemere regioonis on kõnekad märgid väljakutsetest, millega piirkonna riigid ja koostööorganisatsioonid silmitsi seisavad.“
Seminaril esinevad politoloogid ja rahvusvaheliste suhete asjatundjad Eestist, Portugalist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Soomest, Ukrainast, USAst, Venemaalt ja Suurbritanniast.
Seminar toimub inglise keeles ning on avatud kõigile, kes on eelnevalt registreerunud. Registreerumiseks palutakse saata e-kiri aadressile varje [dot] kuut [ät] ut [dot] ee hiljemalt 4. juuniks. Lähem info ja programm on leitavad CEURUSe kodulehelt.
Seminari korraldab TÜ Euroopa Liidu – Venemaa uuringute keskus (CEURUS).
Lisaks ülalkirjeldatud seminarile korraldab keskus käesoleva aasta augustis Ukraina arengutele keskenduva suvekooli, kus osalevad nii Ukraina kui Eesti kõrgkoolide tudengid ja vilistlased. Suvekool pealkirjaga “Demokraatia, stabiilsuse ja euroopastumise väljavaated Ukrainas: mida õppida Balti riikide kogemusest?“ toimub 25.-29.augustil Tartus.
Suvekooli eesmärk on aidata kaasa demokratiseerumisele, stabiliseerumisele ning EL-suunalisele lõimumisele Ukrainas läbi tulevaste otsustajate, ühiskonnauurijate ja arvamusliidrite koolitamise Tartu Ülikoolis. Suvekoolis osaleb 25 avaliku konkursi korras välja valitud tudengit erinevatest Ukraina ülikoolidest ja kuni 20 Eesti kõrgkoolides õppivat tudengit (sh välisüliõpilased). Eesti kõrgkoolide tudengite ja värskete vilistlaste sooviavaldusi oodatakse hiljemalt 30. juuniks. Lähem info suvekooli ja avalduse esitamise kohta on leitav CEURUSe kodulehelt. Suvekooli korraldamist toetab välisministeerium arengukoostöö programmi raames.
Lisainfo: Varje Kuut, TÜ Euroopa kolledži rahvusvaheliste projektide peaspetsialist, tel: 5022778, 737 6376, e-post: varje [dot] kuut [ät] ut [dot] ee.