7. ja 8. juulil toimub Tartus (Puusepa 8) Tartu Ülikooli arstiteaduskonna doktorikooli suveseminar „Personaliseeritud meditsiin – takistused ja võimalused teel teooriast praktikasse“.
„Just noored kolleegid on need, kes tulevikus meditsiinis ilma teevad,“ ütles seminari korraldaja, TÜ hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja professor Hele Everaus, kelle sõnul on seminar mõeldud arstiteaduskonna doktorantidele ja residentidele.
Seminari eesmärk on kogenud kolleegide ettekannete baasil arutleda sisuliste küsimuste üle personaalmeditsiini võimalikest arengutest. „Rahvusvahelisel tasemel on personaalmeditsiin oma koha kindlustanud, ennekõike läbi selle, et tulevikus peab igale haigele inimesele andma just temale parima ja toimivama ravi,“ ütles Everaus, täiendades, et täna saab öelda, et individuaalsust arvestamata, paraku me seda kas ei oska või ei taha, on 40–60% kasutatavast kallist ravist efektita.
Everaus leiab, et individuaalset lähenemist ravimisel on vaja ka väga arvukate ravitüsistuste vältimiseks. Kahtlemata ei ole personaalmeditsiini rakendamine kerge ja probleemideta. Sugugi viimasejärguline pole rahastamise aspekt, eetilised küsimused jne.
Eestis on diskussioon personaalmeditsiini võimaliku arengu üle käimas. „Nii poolt- kui vastuargumentide juures on väga oluline, et lähtutakse meditsiini keskmes olevast haigest ja temale parimate võimaluste andmisest.“ Professor on veendumusel, et Eesti ei saa kuidagi kõrvale jääda maailma meditsiini arengust, seepärast on viimane aeg personaalmeditsiini praktiliste küsimuste lahendamisega tegelema hakata.
Seminaril esineb teiste hulgas Bonni Ülikooli professor Olga Golubnitschkaja, kes on samas ka Euroopa Personaalmeditsiini Assotsiatsiooni (European Association of Predictive, Preventive and Personalised Medicine) peasekretär. Tema käsitleb personaalmeditsiini Euroopa Komisjoni teadus- ja innovatsiooniprogrammi Horizon 2020 valguses („Predictive, Preventive and Personalised Medicine as the Hardcore of Horizon 2020“).
Üles astuvad ka Harvardi Ülikooli professor Nikhil Munshi, kelle teema on hematoloogiliste kasvajate, just multiipelse müeloomi individualiseeritud käsitlemise aspektid ning Helsingi Ülikooli professor Tapani Ruutu, kes toob individualiseeritud ravi suurepäraseks näiteks vereloome tüvirakkude transplantatsiooni.
Teised esinejad on professor Andres Metspalu („Biopankadest personaalmeditsiinini“), Kristina Anderson Oslo Ülikooli haiglast, Edward Laane Põhja-Eesti regionaalhaiglast ja professor Hele Everaus.
Tutvu programmiga.
Lisainfo: Hele Everaus, TÜ hematoloogia-onkoloogia professor, tel: 731 9606, 5331 9606, e-post: hele [dot] everaus [ät] ut [dot] ee.