Tartu Ülikooli rahvusvahelise suveülikooli programmid „Euroopa ja Venemaa suhted: sotsiaalne dimensioon“ ning ühisprogramm koostöös Utrechti Ülikooliga „Euroopa integratsioon: Euroopa Liit läänest itta“ on jõudnud Tartu. Eelnevalt toimusid programmide raames loengud Tallinnas ja Utrechtis ning järgmisel nädalal jätkub õppetöö Pärnus. Ülikoolilinnas keskendub programm EL ja idanaabri geopoliitilistele teemadele.
Euroopa integratsiooni ja Venemaa teemalistes programmides omandavad osalejad teadmisi Euroopa ja Venemaa suhete valdkonnas, rõhuasetusega sotsiaalprobleemidel ning inimõigustel. Samuti käsitletakse Balti riikide ja Läänemere regiooni arenguid viimastel aastakümnetel. Suurt tähelepanu pööratakse ka energiapoliitikale ning sündmustele Ukrainas. Kursuse viimane nädal Pärnus toimub koos III Martensi suvekooliga, kus õppejõududeks on õigusteadlased Euroopa erinevatest riikidest sh Venemaalt. Kursus keskendub mh inimõiguste tagamise küsimustele Venemaal.
Programmide juhtivateks õppejõududeks on rahvusvahelise taustaga oma valdkonna tunnustatud õppejõud Tartu Ülikoolist: professor Andres Kasekamp, külalisprofessor Andrey Makarychev ning professor Lauri Mälksoo.
Rahvusvahelise suveülikooli ühiskonnaküsimustele keskendunud programmide raames lõppes möödunud nädalal koostöös Läti Ülikooliga läbi viidud kursus „Impeeriumi hukk“, mis tutvustas Ida-Euroopa riikide arenguid peale Nõukogude Liidu kokkuvarisemist. Akadeemilise programmi kõrval toimusid ka mitmed Eesti ettevõtete külastused ning kultuuriprogramm.
Kõige arvukama osalejate arvuga on traditsioonilised eesti keele ja kultuuri kursused 87 osalejaga üle maailma. Nendest ühe viiendiku osalemist toetavad stipendiumitega Eesti instituut ja riikidevaheliste lepingute raames Sihtasutus Archimedes.
Sel aastal toimus esmakordselt ka TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna eestvedamisel Eesti traditsioonilist käsitööd tutvustav laager, mis tõi Olustverre ligi 60 käsitööhuvilist üle maailma.
Suveülikooli kursused on kokku toonud osalejaid eri riikidest ja regioonidest üle maailma. Lisaks lähinaabritele on palju osalejaid Ameerika Ühendriikidest. Kursustest võtavad osa ka Ukraina tudengid, kelle osalemine sai teoks tänu välisministeeriumi arengukoostööprojekti stipendiumiprogrammile.
Lisaks eelmainitud programmidele toimuvad ka infotehnoloogia, õiguse jt valdkondade suvekoolid.
Lisainfo: Margot Must, TÜ rahvusvahelise suveülikooli peaspetsialist, tel 737 5561, 5063 686, margot [dot] must [ät] ut [dot] ee.