29. ja 30. juulil räägitakse Tartu Ülikoolis toimuval rahvusvahelisel sümpoosionil „Põlisrahvaste ontoloogiad: uusi vaateid inimeste suhetele teiste olenditega“ põlis- ja väikerahvaste usundilisest maailmatunnetusest.
Rahvusvahelise sümpoosioni korraldaja, Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule professori Ülo Valgu sõnul soovitakse üritusega tuua kokku lähedaste erialade esindajad, nagu etnoloogid, folkloristid, antropoloogid, religiooniteadlased, kes käsitlevad sarnaseid teemasid erinevatest vaatenurkadest. „Kohtumine annab meile võimaluse vaadelda süvendatult traditsioonilisi maailmapilte, mis on läänelikust linnakultuurist väga erinevad ja mis kipuvad olema globaalses maailmas ohustatud.“
Sümpoosionil osaleb uurijaid Ameerika Ühendriikidest, Iirimaalt, Itaaliast, Poolast, Soomest, Taanist ja Ühendkuningriigist. Rahvusvaheline uurijaskond tutvustab kohtumisel uusi välitöödematerjale ning arutleb mh uute suundade üle loodusrahvaste usundite uurimisel.
Plenaarloengu peab The Open University professor Graham Harvey Inglismaalt, kes on üks juhtivaid teadlasi, kelle tööd on pühendatud uuele animistlike usundite käsitlusele, looduse ja kultuuri suhete ümberhindamisele, ning lääneliku religiooni mõiste kriitikale. 29. juuli ettekandepäev on pühendatud India põlisrahvaste usunditele, 30. juulil analüüsitakse Põhja-Euraasia väikerahvaste (sealhulgas läänemeresoomlaste) usundeid.
Kahe päeva jooksul peetakse 22 ettekannet, millest seitse käsitlevad TÜ folkloristide ja etnoloogide uurimustööd. Tartu Ülikooli etnoloogia professor Art Leete räägib inimese ja koera suhetest komi jahimeeste pärimuses. Eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk kõneleb assami folklooris tuntud libatiigritest ja nende sümboolsest tähendusest džunglirahvaste ning põlluharijate hulgas. TÜ folkloristika doktorant Margaret Lyngdoh käsitleb Kirde-India väikerahva khaside inimtiigrite pärimust, mis on assami folkloorist üllatavalt erinev, sest vaimurännakud tiigri kujul khasidel seotud esivanemate austamisega ning kogukondliku heaoluga.
Rahvusvahelist kohtumist korraldab TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond koostöös University College Cork’i ja National University of Ireland’iga.
Loe rohkem infot ettekannete, programmi ja ürituse kohta.
Kuula ka Vikerraadio uudislõiku rahvusvahelise kohtumise kohta.
Lisainfo: Ülo Valk, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule professor, tel: 55550564, e-post: ulo [dot] valk [ät] ut [dot] ee.