Tartu linnavalitsuse ja Tartu Ülikooli eetikakeskuse koostöös sündinud projekti “Hea kool heade mõtete linnas” esmatutvustus Tartu koolidele toimub neljapäeval, 21. augustil. Projekti kaudu pakub Tartu linn esimese omavalitsusena Eestis oma koolidele tuge eneseanalüüsi läbimisel ning arengueesmärkide sõnastamisel.
„Tartule kui Eesti hariduse pealinnale oleks kohane, et kõik Tartu koolid oleksid head koolid. Ükskõik, kuhu kooli lapsevanem oma lapse viiks, saaks ta olla kindel, et laps omandab seal hea hariduse,” ütles Tartu linnavalitsuse haridusosakonna juhataja asetäitja Toomas Liivamägi.
Samas võiksid koolid Liivamäe sõnul olla omanäolised, nii et nad inspireeriksid kõiki lapsi (ja lapsevanemaid) nii, et lapse võimed ja huvid saaksid parimal võimalikul viisil avalduda ja rakendust leida. “Iga kool peaks teadma, mis on tema tugevused ja eripära ning seda ka avalikkusele selgemini teada andma,” lisas ta.
Just selleks, et aidata piirkonna koolidel välja selgitada oma tugevad küljed ja arenguvajadused, algatati koostöös TÜ eetikakeskusega hea kooli teemaline ühisprojekt.
„Meil on rõõm aidata kaasa Tartu koolide arengule ja projektist tõuseb kindlasti kasu kogu Eestile. Tartu linnas on erinevat tüüpi koole ja koolivõrk on korrastatud, mistõttu on see väga sobiv keskkond hea kooli mudeli arendamiseks,” kinnitas Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutrop.
Arendatav hea kooli mudel võtab kooli hindamisel õpitulemuste kõrval arvesse kogu koolikeskkonda, õppe- ja kasvatustööd, juhtimist ning koostööd eri osapoolte vahel. Hea kool on väärtuspõhine kool, sest heas koolis ei tähenda õpetamine ainult teadmiste edastamist, vaid ka isiksuse arengu soodustamist.
Sutropi sõnul nähakse õpilases sellises koolis partnerit, kelle võimete väljaarendamise nimel teevad koostööd erinevad osapooled – õpetajad, tugispetsialistid, koolijuhid, lapsevanemad ja kogukond tervikuna. “Heas koolis õpivad õnnelikud õpilased ja õpetavad õnnelikud õpetajad, mille tagavad head suhted ja koostööd toetav koolikultuur,“ kirjeldas Sutrop taset, milleni tahetakse koostöös linnavalitsusega kõik Tartu koolid viia.
Koostöö algust Tartu linnavalitsuse haridusosakonna ja TÜ eetikakeskuse vahel alustatakse 21. augustil Tartu koolijuhtidele ja arendusmeeskondadele mõeldud seminariga. Koostöö raames võimaldatakse koolidele edaspidi ka kogu kooliperele suunatud koolitusi, õpetajate väärtusmängu mängimist, nõustamist ja kogemuste vahetamist.
Hea kooli mudel on Tartu Ülikooli eetikakeskuse poolt ellu kutsutud algatus, mille eesmärk on sõnastada hea kooli tunnused ja leida sobivad mõõdupuud koolides tehtava töö hindamiseks. Mudeli väljatöötamisse on haaratud rohkem kui 80 eksperti nii koolijuhtide, õpetajate, teadlaste kui haridusametnike seast üle kogu Eesti. Algatust rahastab haridus- ja teadusministeeriumi riiklik väärtusarendusprogramm.
Lisainfo: Toomas Liivamägi, Tartu linnavalitsuse haridusosakonna juhataja asetäitja, telefon 5153274, e-post Toomas [dot] Liivamagi [ät] raad [dot] tartu [dot] ee.
Margit Sutrop, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja, telefon 52 07 183, e-post margit [dot] sutrop [ät] ut [dot] ee.