Tartu ülikooli teadlaste juhtimisel uuritakse Eestis ligi 6000 inimest, kelle seas on nii rasedad kui ka rasedust planeerivad naised ning viljatusmurega silmitsi seisvad inimesed. Uuringu eesmärk on töötada välja uusi meditsiinilisi lahendusi rasedustüsistuste ning mõlema sugupoole viljatuse ja sellega seotud haiguste riski hindamiseks ning parandada võimalusi viljatuse ennetuses ja ravis.
Eestis on üha kasvava tähelepanu all elanikkonna vananemine, madal sündimus ning neist tulenevad sotsiaalsed ja majanduslikud probleemid. Noorte eneseteostuse võimaluste laienemine viimasel paarikümnel aastal on toonud kaasa laste sünni edasilükkamise hilisemasse eaperioodi. „Eesti meditsiinilise sünniregistri andmetel on viimase kahe aastakümne jooksul keskmine vanemate vanus sünnituse ajal tõusnud nelja aasta võrra: 2011. aastal oli naise keskmine vanus sünnitusel 29,4 ja mehel 32,5 eluaastat,“ sõnab Tartu ülikooli inimese molekulaargeneetika professor Maris Laan, lisades, et hilisemas eaperioodis lapse saamisel esineb oluliselt sagedamini nii meeste kui ka naiste viljatust, korduvat raseduse katkemist, emakavälist rasedust ja teisi raseduse komplikatsioone. „Viljakuse halvenemine on tingitud vanusega kaasnevast sugurakkude kvaliteedi langusest, haigustest ning mitmetest keskkonna ja eluviisi poolt mõjutatud teguritest,“ täpsustab Laan.
Viljatuse ja sellega seotud haiguste riski hindamise eesmärgil kogutakse esmakordselt Eestis 2500 raseda või rasedust planeeriva naise ning 3500 viljatusmure või suguteede arenguhäirega mees- ja naispatsiendi andmed. Kogutud andmete analüüsi tulemusena töötatakse välja mitteinvasiivsed biomarkerid ehk DNA, vereseerumi või uriini analüüsil põhinevad testid rasedustüsistuste riski hindamiseks ning ennetamiseks ning avatakse uusi võimalusi viljatuse ennetuses ja ravis.
Mahukas uuring viiakse läbi projekti „Happy Pregnancy“ raames (01.09.2012-31.08.2015), mida toetab enam kui 700 000 euroga Euroopa Liit Euroopa regionaalarengu fondi kaudu.
Projekt rajab alustala pikaajalisele reproduktiiv-biomeditsiini uurimistööde seeriale nii Eesti kontekstis kui ka rahvusvahelises koostöös. Projekti perioodil toimuvad iga-aastased töötoad, kus astuvad üles valdkonna tipp-spetsialistid üle kogu maailma.
Projekti partnerid on TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut, SA TÜ kliinikumi naistekliinik (dr Kristiina Rull), androloogiakeskus (dr Margus Punab), ühendlabor geneetikakeskus (dr Neeme Tõnisson) ja Quattromed HTI Laborid OÜ (dr Paul Naaber).
Uuringu ja projekti kohta loe lisa „Happy Pregnancy“ kodulehelt.
Lisainfo: Maris Laan, Tartu ülikooli inimese molekulaargeneetika professor, projekti „Happy Pregnancy“ vastutav täitja, tel: 737 5008, 5349 5258, e-mail: maris [dot] laan [ät] ut [dot] ee.