Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5270

TÜ tutvustab "Teadlaste öö" festivalil teaduse võidukäike ja telgitaguseid

21.–26. septembril toimub Tartus palju põnevat, sest toimub "Teadlaste öö" festival. Kuna kõik võidud sünnivad tänu teadusele, on tänavuse festivali egiid „Teadus võidab“ ning pühendatud liikumisele ja haiguste ennetamisele. Programmi täidavad ka TÜ ja ülikooli muuseumid.

Alljärgnevalt näeb sündmusi, mis seotud Tartu ülikooli inimeste ja asutustega. Täieliku programmiga tutvu www.teadlasteöö.ee.

Festival algab Tartu AHHAAs pühapäeval, 21. septembril teaduskonverentsiga „Suletud uste taga“. Konverentsil avatakse teadus- ja spordimaailma telgitaguseid. Vaadatakse otsa liikuvale inimesele eri aspektidest – tippsport, spordieetika, toitumine ja lisaained, vaimne tervis ja liikumine. Uuritakse, mida oma keha ja vaimu proovile panijad tegelikud kogevad ning kuidas teadus aitab pingutusest maksimumi võtta.

Konverentsil räägivad teiste hulgas TÜ füsioloogilise genoomika professor Sulev Kõks teemal „Kust me teame, kelleks me sobime? Kui palju tegelikult määrab pärilikkus?“ ning spordipsühholoogia teadur Aave Hannus „Kus on inimvõimete piirid?“.

Esmaspäeval, 22. septembril arutleb festivali esimeses, vaimsele tervisele pühendatud AHHAA teaduskohvikus pubis Illegaard (Ülikooli 5) TÜ psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro teemal „Miks uurida impulsiivsust?“.

Teisipäeval, 23. septembril olete oodatud osalema planeediretkel Tartu tähetorni astronoomiaringiga. AHHAA Tartu tähetorni päikesesüsteemis vastab 1 meetrile maastikul 1 miljon kilomeetrit ilmaruumis. Planeedid on paika pandud nende keskmise kauguse järgi Päikesest. Võib minna jalutades, joostes, rattaga või sõita planeetidevahelise bussiga. Start avatud kell 17.30-18.30 Tartu tähetornis. Finiš on rakekoja platsil AHHAA telgis, suletakse kell 20.

Neljapäeval, 25. septembril toimub kell 12-15 Tartu kaubamaja juures Eesti teadusagentuuri teaduse populariseerijate kogunemine. Kell 13.10-13.30 saab tutvuda TÜ rändava bioklassi tegemistega ja näha-kuulda palju põnevat.

Kell 18-19.30 kõneleb kultuurilokaalis Arhiiv AHHAA teaduskohviku programmi raames TÜ meditsiinilise metaboloomika professor Ursel Soomets ning küsib „Mis loom on metaboloom?“.

Reedel, 26. septembril kell 15-17 on "Teadlaste öö" Ideelaboris (Ülikooli 18-304). Vastuse leiab küsimusele „Kuidas kasvatada oma loovuse musklit?“.

Kell 18 saab Tartu linnaraamatukogus (Kompanii 3/5) kuulata TÜ meditsiinilise biokeemia professori Mihkel Zilmeri loengut „Elu globaalsel infoprügimäel“. Juttu tuleb normaalsest söömisest ja joomisest, nii nagu inimorganismi ainevahetus seda vajab ehk ainsast viisist, kuidas olla võimalikult terve nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

Kell 18-19.30 räägib Vilde tervisekohvikus (Vallikraavi 4) TÜ inimgeograafia professor ja Eesti teaduste akadeemia professor-uurija Rein Ahas mobiiltelefoni mõjust inimeste käitumisele ja liikumisele. Lisaks näitab ta, kuidas mobiile ühiskonna uurimisel ja linnaplaneerimisel kasutatakse.

Kell 18-23 toimuvad "Teadlaste öö" sündmused Tartu Tähetornis (Lossi 40). Osa saab võtta astronaudi treeningprogrammist, planetaariumietendusest, kosmoseteemalisest meisterdamistoast jpm.

Kell 18-23 ootavad TÜ muuseum ja toomkiriku tornid. Avatud on ülikooli varakamber, Hullu Teadlase kabinet, näitus „PEAASI: maailm õlgadel“ jt näitused. Toimuvad töötoad ja eksperimendid Hullu Teadlasega ning kell 21.30 algab „Öine folkaeroobika“.

Kell 18-22.30 on "Teadlaste öö" TÜ botaanikaaias. Kell 18.15 ja 21 algavad ekskursioonid nii õues kui ka kasvuhoones. Õppeklassis avatakse näitus „Porgandist surmaputkeni“.

Kell 18-23 avavad uksed ka TÜ loodusmuuseum ja loodus- ja tehnoloogiateaduskonna geograafia ja zooloogia osakonnad (Vanemuise 46). Toimuvad interaktiivsed loengud, töötoad, eksperimendid ja vestlused.

Kell 18-22 toimub TÜ kunstimuuseumis koostöös TÜ klassikalise filoloogia osakonnaga arutelud ja töötoad. Käsitletakse laia teemaderingi, mis on seotud tervise ja tervisliku eluviisiga antiikajal ning otsitakse paralleele, erinevusi tänapäevaga.

19-22 viib programm meid TÜ Chemicumi (Ravila 14a). Kell 19.30 ja 21 ootavad ees vinged katsed. Avatud on ka eksperimentaalpsühholoogia labor, kus saab näha tajuillusioone jpm.

19-22 avab uksed ka Physicum (Ravila 14c), kus saab näha füüsika parimaid palu. Muuhulgas teeb Teadusbuss pilvi ja paneb välgu laulma. Piiluda saab laboritesse, kus saab uurida valgust ja varje.

Kell 20 kõneleb sporditeadlane, TÜ spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik Eesti spordimuuseumis (Rüütli 15) teemal „Spordijook – millist valida?“.

Täieliku teadusfestivali "Teadlaste öö" programmiga tutvu www.teadlasteöö.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5270