5. ja 6. detsembril toimub Tartu ülikoolis (Jakobi 2-104) rahvusvaheline konverents „Inimese ja inimlikkuse kontseptsioonid religioonides“. Ettekandeid ja arutelusid kuuleb mh vanaaja, India ja Hiina ning Uue Testamendi kontekstis.
5. detsembril kell 10.00 algaval vanaaja sessioonil kõneleb orientalistika vanemteadur Peeter Espak sumeri inimeseloomise müüdist, orientalistika vanemteadur Vladimir Sazonov Assüüria kuningate sõjateoloogiast, võrdleva usuteaduse professor preestriametist Peruu inkade riigis, üldajaloo (vanaaeg) dotsent Mait Kõiv inimese, linnriigi ja jumalate vahekorrast vanakreeka mõtlemises ja Jaan Lahe Mithra kultusest Rooma keisririigis.
Kell 15.15 algab India ja Hiina sessioon. Agita Baltgalve Läti ülikoolist käsitleb oma ettekandes sanskriti mantraid kui inimese ja jumaluse vahendajaid, Anna Neivirt St-Petersburgi ülikoolist räägib inimesekontseptsioonist jumalate ja kangelaste juures Lõuna-India eepostes ja TÜ sinoloogia vanemteadur Märt Läänemets kõneleb india inimeseloomise müütides. Vanahiina mõtlemises räägib Margus Ott Tallinna ülikoolist ja hiina varakeskaegses taoismis kõneleb Erki Lind.
6. detsembril kell 10.15 algaval sessioonil vaadeldakse inimesekontseptsioonide, religioossuse ja religioonide vahekordi. Vaadeldakse Gruusia, Armeenia ja Vene õigeusukirikute dialoogi seoses Kaukaasia konfliktiga (võrdleva poliitika lektor Alar Kilp), Calvini teoloogia ja Newcombe´i paradoksi suhtestatuse probleemi (sotsioloogia teooria ja ajaloo dotsent Henn Käärik) ning looduse ja inimese vahekorda Siberi Anastassia vaimsuse pooldajate juures (Rasa Pranskevičiūtė Vilniuse ülikoolist).
Viimane, Uue Testamendi sessioon algab kell 12.15. Apostel Paulusest kõneleb Randar Tasmuth (EELK UI) ja Uue Testamendi lektor ning religiooniuuringute teadur Ain Riistan räägib Jeesuse inimesekäsituse arengust.
Seminari ettekanded toimuvad inglise ja saksa keeles. Konverents lõpeb kokkuvõtva aruteluga.
Konverentsi korraldavad TÜ usuteaduskond, orientalistikakeskus ja filosoofiateaduskond.
Lisainfo: Peeter Espak, võrdleva usundiloo vanemteadur, e-post: peeter [dot] espak [ät] ut [dot] ee.