Et tõsta proviisoriõppe üliõpilaste uurimistööde kvaliteeti, panevad Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts (EAFS) ja ravimifirma Gedeon Richter Eesti välja stipendiumi farmatseutilise tehnoloogia erialal kaitstud õppeaasta parima uurimistöö autorile. Esimene stipendium anti täna üle Tartu ülikooli proviisoriõppe 5. kursuse tudeng Maarja Vokile.
1000-eurose stipendiumi pälvis Maarja Vokk innovaatilise töö eest “Vitamiinide analüüsimisest kapillaarelektroforeesil”.
„Et vitamiinipreparaate, sealhulgas toidulisandeid on turul väga palju, uurisin lõputöös, kui palju neis tegelikult vitamiine on. Kuna meie instituudis ei ole selle teemaga varem tegeletud, tuli ka metoodika selleks välja töötada,“ selgitas stipendiaat, mille uurimistöö põhieesmärk oligi sobiva metoodika väljatöötamine.
Töö tulemusena leidis Vokk, et vitamiinide kontsentratsioonid toidulisandites olid enamasti kõrgemad kui etiketil märgitud. Samuti võrdles Vokk, kuidas erinevad säilitamistingimused mõjutavad vitamiinide säilimist preparaatides, ning leidis, et vitamiinid säilisid nii avatult külmkapis kui ka varem avamata toatemperatuuril säilitades 10 kuu jooksul üsna hästi.
“Hindan seda tööd kõrgelt. Tegu on ühelt poolt väga iseseisva ja teiselt poolt innovaatilise tööga. Teema on oluline, sest kapillaarelektroforees sobib hästi erinevate vitamiinide üheaegseks analüüsiks preparaatides,“ ütles TÜ farmaatsia instituudi juhataja kt Ain Raal.
Stipendiumi käisid täna Tartu ülikooli farmaatsia instituudis üle andmas Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi juhatuse esimees Jyrki Tapio Heinämäki, Gedeon Richter Eesti filiaali juhataja István Bán ja Ungari aukonsul Lõuna-Eestis.
Ka Bán kinnitas, et Maarja Voki uurimistöö teema on väga aktuaalne, tulemused on igapäevaelus rakendatavad ja on tunda iseseisvat lähenemist, oskust ning soovi lahendada raskeid ülesandeid.
„Tahan julgustada kõiki üliõpilasi farmatseutilise tehnoloogiaga tegelemisel. Ravimitootmises on ajutöö ja inimkapital kõige tähtsamad ja kunagi ei ole hilja mõelda suurelt,” ütles ravimifirma Eesti filiaali juht ning lubas, et stipendium pannakse välja ka tuleval aastal.
Stipendiumi saavad taotleda Tartu ülikooli proviisoriõppe üliõpilased, kes on teinud oma uurimistöö farmatseutilise tehnoloogia valdkonnas või sellega lähedalt seotud valdkonnas ja kaitsnud uurimistöö positiivsele hindele.
Stipendiumi suurus fikseeritakse igal aastal 15. veebruariks. Õppeaasta jooksul antakse välja üks stipendium. Stipendiaadi valib konkursile esitatud uurimistööde hulgast välja neljaliikmeline komisjon, kuhu kuuluvad kaks EAFS-i esindajat, TÜ farmaatsia instituudi juhataja ja ravimitootja esindaja.
Lisainfo: Ain Raal, Tartu ülikooli arstiteaduskonna farmaatsia instituudi juhataja kt, tel: 737 5281, e-post: ain [dot] raal [ät] ut [dot] ee.