Kolmapäeval, 17. detsembril allkirjastasid kaitseministeeriumi, kaitseväe ja Tartu ülikooli esindajad koostöölepingu strateegiliste huvidega seotud doktoriõppe õppekoha loomiseks väljaspool tavapärast riigipoolset doktoriõppe tegevustoetust.
Kaitseväe poolt on õppekoha tellija esindajaks Kaitseväe ühendatud õppeasutus (KVÜÕA), kelle lähteülesande järgi loob Tartu ülikool ühe väljaspool tegevustoetust rahastatava doktoriõppe õppekoha sotsiaal- ja haridusteaduskonna haridusteaduse doktoriõppe õppekavale. Lepingu järgi on uurimustöö teemaks „Kaitseväe õppe tõhustamine probleemipõhise lähenemise kaudu“.
Õppekoha maksumuseks on arvestatud 16 400 eurot õppeaastas, mis katab doktoranditoetuse, teaduskonverentsidel osalemise ning muud uurimistöö läbiviimise ja avaldamisega seotud kulud.
"Teadaolevalt on selline koostööleping ministeeriumiga ülikoolile esmakordne. Initsiatiiv koostöölepingu sõlmimiseks tuli Kaitseväe ühendatud õppeasutuste poolt", selgitas koostöölepinguni jõudmist sotsiaal- ja haridusteaduskonna prodekaan prof Margus Pedaste.
"KVÜÕA-a alustab igal aastal maaväe õppesuunal 3-aastaseid õpinguid 30–50 kadetti, kellele õpetatakse ka õpetamisoskusi. Osade sealsete õppejõudude hinnangul ei toeta praegu kadettide õpetamiseks rakendatavad meetodid kaasaegsete tõhusate õppemeetodite omandamist hilisemaks ajateenijate õpetamiseks väeosades."
Tartu ülikool tagab omalt poolt doktorandile kõik uurimistööks vajaliku tehnilise ja intellektuaalse toetuse, otsib ja soovitab doktorandile uurimustöö- ja sõjandusvaldkonnaga seotud konverentse, seminare ning teadusajakirjasid uurimistöö tulemuste esitamiseks ja avaldamiseks.
Kaitseväe ühendatud õppeasutuste ülema, kolonel Martin Heremi sõnul on kõrgkoolis käsil õppekavade uuendamine ja õppejõudude professionaalse arengu toetamine, kuid puuduvad piisavad argumendid muudatuste tegemiseks ja seetõttu ka jõustamiseks. Sellest kasvaski välja soov töötada välja uus, õppijatele (kadettidele), õppejõududele ja KVÜÕA maaväe kadettide koolitamise 3-aastasele õppekavale suunatud arendusmudel, mis võimaldab õppe eesmärke tõhusamalt saavutada.
Konkurss tegevustoetuse välisele doktorõppe õppekohale lõpeb 15. jaanuaril 2015.
Lisainfo: Margus Pedaste, TÜ sotsiaal- ja haridusteaduskonna prodekaan, tehnoloogiahariduse professor, tel 515 6095, e-post: margus [dot] pedaste [ät] ut [dot] ee.
Sten Allik, KVÜÕA rakendusuuringute keskuse ülem, kolonelleitnant, tel 717 6203, e-post: sten [dot] allik [ät] mil [dot] ee.