Kõrgharidusreformi muudatustega seoses toob Tartu ülikool välja olulisemad avatud ülikooli õppe probleemkohad. Eesmärk on vähendada hirme või valetõlgendusi avatud ülikooli õppe teemadel.
„Kõrgharidusreform on ühiskonnas tõstnud esile mitmeid müüte, mida süvendavad sageli meedias kajastatavate diskussioonide ja arvamusartiklite ebatõesed väited. Arvatakse, et tasuline õpe oli senini vaid avatud ülikooli õppevormis ja selle kadumisega kaob ka avatud ülikooli õppevorm ning seeläbi piiratakse ligipääsu kõrgharidusele,“ sõnab Tartu ülikooli õppeosakonna juhataja Siret Rutiku. „Arvamuste mitmekülgsust tervitades, ent pidades oluliseks vähendada valetõlgendusi, toon välja peamised avatud ülikooli õpet ja vastuvõttu puudutavad pidepunktid,“ lisab Rutiku.
Tasuta õpe nii avatud ülikoolis kui ka päevases õppes
Kõrgharidusreform ühtlustab kõigi sisseastujate jaoks tasuta kõrghariduse omandamise võimalused. Reform kaotab riigieelarvelised ja riigieelarvevälised õppekohad ning uuel õppeaastal sisse astuvad üliõpilased saavad õpingute alguses võrdse lähtepositsiooni. Tasuta õpingute alustamise ja jätkamise tingimuseks on eestikeelse õppekava täitmine täies mahus. Tasuta õppimise õigus õpingute vältel sõltub tudengi panusest ja maksimaalsest pühendumusest õppetööle. Praegused üliõpilased ehk enne 2013/2014. õppeaastat nii päevasesse kui avatud ülikooli õppesse sisseastunud saavad jätkata oma õpinguid samadel tingimustel nagu seni kuni 2015/16. õppeaasta lõpuni.
Õppetasu rakendumine ja hüvitamine avatud ülikooli õppes
Kui üliõpilasel jääb vajalik õppekava maht täitmata, aga ta täidab siiski täiskoormuse nõuded (75%), tuleb vaid sooritamata jäänud õppetöö maht ülikoolile ainepunkti hinna alusel hüvitada ehk õppekulud tuleb hüvitada vaid osaliselt, mitte täielikult, nagu seni riigieelarvevälistel õppekohtadel nii päevases kui ka avatud ülikooli õppevormis oli.
Võimalus õppida osakoormusega ning eksternina
Õppida on võimalik ka osakoormusega õppes ja eksternina. Mõlemal juhul hüvitab tudeng ise oma õpingud. Kui üliõpilane suudab osakoormusega õpingute vältel õppida rohkem, vastates täiskoormusega õppe nõuetele, rakenduvad ka temale tasuta õppimise reeglid. Eksternina valib tudeng endale ise kõige sobivama õppekoormuse.
Täiskasvanud õppija ülikoolis
Ekslik arvamus avatud ülikooli sulgemisest on süvendanud väärarusaama, kus ülikool ei arvesta täiskasvanud õppijaga. Hoolimata TÜ otsusest käesoleval aastal paljudele õppekavadele avatud ülikooli õppes vastuvõttu mitte välja kuulutada, on mitmed Tartu ülikooli teaduskonnad väga põhjalikult ümber korraldamas oma päevase õppe õppetööd, et võimaldada just töötavatele inimestele sobivaid tingimusi.
Õppekavade hulk avatud ülikooli õppes
Avatud ülikooli õppes vastuvõtuks avatud õppekavade hulga vähenemine 2013. aastal ei tähenda nende õppekavade sulgemist. Nendel õppekavadel toimub sel aastal vastuvõtt ainult päevasesse õppesse. 2014. aastal võib avatud ülikooli õppes vastuvõtuks avatud õppekavu olla jälle rohkem. Tartu ülikoolis saab alanud aastal asuda õppima avatud ülikooli õppevormis kokku 14 õppekaval bakalaureuse- ja rakenduskõrgharidusõppes ning 15 õppekaval magistriõppes.
Loe rohkem infot kõrgharidusreformi kohta haridus- ja teadusministeeriumi kodulehelt.
Vaata ka Tartu ülikooli õppeprorektor Martin Halliku ja Tallinna ülikooli akadeemilise prorektori Priit Reiska antud intervjuud Terevisioonile ning kuula Tartu ülikooli vastuvõtu peaspetsialist Kaja Karo intervjuud Kuku raadiole.
Lisainfo: Kaja Karo, Tartu ülikooli vastuvõtu peaspetsialist, tel: 737 6391, 505 3468, e-mail: kaja [dot] karo [ät] ut [dot] ee.