Afganistani sõjaajalugu ulatub tänaseks 35 aasta sisse. Need aastad ei ole võõrad ka Eesti riigile, kust on missioonidel käinud sadu eestlasi. Seistes verstapostil, toimub 26. veebruaril TÜ raamatukogus rahvusvaheline konverents, kus räägitakse nii Afganistani riigist, religioonist, sõja mõjust ühiskonnale ning Eesti rollist Afganistani missioonidel.
Konverents „Afganistan 35 – riik mineviku ja tuleviku teelahkmel“ vaatab hetkeks minevikku: mis on toimunud Afganistanis viimase 35 aasta jooksul, kuidas on ühiskond muutunud ja mõjutatud erinevatest režiimidest, mis osa on olnud religioonil nende erinevate konfliktide keskel?
Pilk heidetakse ka tulevikku ning küsitakse, mis ootab Afganistani järgnevatel aastatel, arvestades olukorra pingestumist Lähis- ja Kesk-Ida piirkonnas tervikuna.
Samuti keskendutakse Eesti panusele sõjast räsitud Afganistanis ning mitte ainult sõjalises plaanis, vaid riigile antavast arenguabist, sh Afganistani politsei, tuletõrje ja haridusasutuste toetamisest.
Rahuajal on Eesti nagu ka teised liitlased küsimuse ees, kuidas asendada sõjalised missioonid humanitaarabimissioonidega? Miks on valitud just need valdkonnad ja kes on neis valdkondades Eesti koostööpartnerid?
Konverentsil osalevad oma ala spetsialistid nii Soomest, Saksamaalt, Afganistanist kui ka Eestist – Tartu ülikoolist, kaitseväe ühendatud õppeasutusest, politsei- ja piirivalvest, Eesti kaitseväest, MTÜ Mondost jne. Tutvu programmiga.
Konverents toimub 26. veebruaril kell 10-16 Tartu ülikooli raamatukogu konverentsisaalis (Struve 1, Tartu). Kõik huvilised on oodatud!
Konverents toimub koostöös Tartu ülikooli usuteaduskonna ja orientalistikakeskusega. Konverentsi toetavad hasartmängumaksu nõukogu ja TÜ Aasia ja tärkavate majanduste uurimiskeskus.
Konverentsist teevad otseülekande ERR Novaator ja Postimees Online.
Lisainfo: Elo Süld, TÜ usuteaduskond, MTÜ Eesti Lähis-Ida ja islamiuuringute keskuse juhatuse liige, tel 5284922, e-post: elo [dot] suld [ät] ut [dot] ee.